awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Termomodernizacja domu
Budownictwo

Termomodernizacja domu – jaka elewacja ociepleniowa jest najlepsza?

Ciepło w domu to istotna kwestia, szczególnie w sezonie jesienno-zimowy. Jednak także w sezonie letnim czy wiosennym odpowiednia izolacja budynku może być kluczowa. Dobra elewacja ociepleniowa trzyma ciepło, ale także utrzymuje niską temperaturę. Izolacja pozwala na optymalne warunki w domu, niższe rachunki za energię cieplną oraz komfort przebywania w budynku. Dlatego też termomodernizacja jest obecnie bardzo modna i popularna. Jednak jaka elewacja ociepleniowa jest najlepsza? Powinniśmy postawić na styropian, czy może wełną? Jakie elementy zastosować, aby całość była odporna i wytrzymała wiele lat?

 Styropian vs. Wełna – co wybrać do swojego domu? 

Istotną kwestią jest tutaj przepuszczalność obu materiałów. Jednak nie jest to zależne od samej wełny czy styropianu, lecz całej formy montażu. Dopiero przy odpowiednim tynku, farbie oraz taki elementach jak listwy elewacyjne jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dana przepuszczalność jest sprawdzona. O ile w tej kwestii można zadziałać dodatkowymi elementami, o tyle w przypadku nasiąkliwości obu materiałów nie da się nic zrobić. Styropian niewątpliwie pobija tutaj wełnę. Jest on odporny na deszcz  zawilgocenia. Z kolei wełna chłonie wodę, a po jej zmoczeniu przestaje pełnić ona swoją funkcję. Dlatego też montaż tego materiału jest bardziej złożony i wymaga dobrego zabezpieczenia przed deszczem i wilgocią. 

Jak montuje się ocieplenie z wełny, a jak ze styropianu? 

Skoro wspomnieliśmy już o montażu materiałów, warto pociągnąć ten temat dalej. Jest to jedna z kluczowych kwestii, która może okazać się decyzyjna w wyborze któregoś z tych produktów. Tutaj istotna jest waga wełny i styropianu. Pierwszy materiał jest znacznie cięższy, co utrudnia pracę z nim. Co więcej, mocowanie wełny musi być także trwalsze i mocniejsze. Wszelkie profile elewacyjne, listwy, bonie itp. muszą być naprawdę solidne. Jednakże, przy swojej wadze, wełna jest elastyczna w przeciwieństwie do styropianu. To z kolei wpływa na jej korzyść, gdyż możemy dokładnie dopasować ją do danej przestrzeni. 

 Podsumowanie – co jest lepsze?

Odpowiedź na to, co jest lepsze, nie jest jednoznaczna. Jak widać każda opcja ma swoje wady i zalety. Warto więc wziąć pod uwagę to, jak będzie wyglądać nasza praca przy budowie domu czy jego termomodernizacji. Zarówno wełna, jak i styropian mogą być świetną izolacją i ociepleniem. Jednak wiele zależy od użytych materiałów, takich jak kleje, tynki i dodatki typu kątowniki i listwy ociepleniowe. Dlatego też samodzielnie powinniśmy podjąć decyzje o wyborze wełny lub styropianu. Podane przez nas informacje mogą być w tej kwestii pomocne. Warto też poradzić się ekipy budowlanej zajmującej się termomodernizacjami. Dla każdego domu inne rozwiązanie może okazać się skuteczniejsze lub np. korzystniejsze cenowo. Sprawdź dostępne opcje i wybierz najlepszą dla siebie! 

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!