Dom i Budownictwo

Wąska działka
Budownictwo

Wąska działka – jak usytuować projekt domu na działce? Zagadnienia związane z planowaniem odległości domu do granicy działki

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wąska działka nie zawsze musi oznaczać, że wybudowany na niej dom będzie mały i pozbawiony różnego rodzaju udogodnień charakterystycznych dla większych konstrukcji. Przeciwnie – coraz więcej firm zajmujących się projektowaniem domu potrafi w kreatywny sposób wykorzystać narzucone ograniczenia, by gotowy budynek był jednocześnie stylowy i funkcjonalny. Przekonaj się, co warto wiedzieć o domach mających powstać na wąskiej działce.

Dom na wąskiej działce – w jakiej odległości powinien znajdować się on od granicy parceli?

Wbrew pozorom usytuowanie budynku na działce nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza jeśli ma się do czynienia z ograniczoną przestrzenią. W takich sytuacjach dobrze jest wcześniej skonsultować wszelkiego rodzaju operacje wykonywane na działce, by uniknąć dodatkowej pracy związaną z przygotowaniem fundamentów. Na odległość budynku od granicy działki wpływa to, czy ściana na której znajdują się okna lub drzwi jest zwrócona w stronę tej granicy. Jeśli tak, to odległość początku budynku od działki powinna być nie mniejsza niż 4 m. W przeciwnym razie wystarczą tylko 3 m.

Co jednak w przypadku wąskich działek, których szerokość jest mniejsza niż 16 m? W takich sytuacjach najbardziej wysunięta ściana budynku powinna znajdować się odległości 1,5 m od granicy parceli.

Typy domów na wąskiej działce – jakie sprawdzą się najlepiej?

Ograniczona powierzchnia wymusza na inwestorze czy osobie prywatnej stosowanie kreatywnych rozwiązań, które w pełni pozwolą wykorzystać potencjał danego miejsca. Dlatego właśnie projekty domów na wąską działkę – domoweklimaty.pl powinny być dobrze przemyślane i dostosowane do wymiarów parceli.

wąska działka ogródek

W przypadku osiedla mieszkaniowego, na którym inwestor chce umieścić jak najwięcej budynków, dobrze sprawdzą się szeregowce czy tzw. bliźniaki. Te drugie typy domów są szczególnie ciekawe i świetnie sprawdzą się w przypadku rodziny wielopokoleniowej, która szuka nowego lokum.

Piąć się ku górze, czyli domy na wąską działkę z dodatkową kondygnacją

Osoby dysponujące wąską działką wcale nie muszą zmagać się z mniej komfortowymi czy gorzej przygotowanymi budynkami. Coraz więcej firm projektujących budynki mieszkalne wykorzystuje ograniczenia w kreatywny sposób, proponując swoim klientom domy z dodatkowymi kondygnacjami. Mowa tu zarówno o domach z użytkowym poddaszem, jak i tych z pełnoprawnym piętrem, które pod względem funkcjonalności czy wykończenia nie będą odstawać od budynków na dużych działkach.

Aranżacja pokoi w domu na wąskiej działce

Innym aspektem, o jakim warto pamiętać przy okazji doboru projektu domu na wąskiej działce jest aranżacja pomieszczenia. Fakt, ilość pokoi nie będzie problemem, zwłaszcza w domu piętrowym, jednak co z zagospodarowaniem wnętrz?

budowa domu

W takich sytuacjach dobrze sprawdzi się przygotowanie dwóch łazienek (warto pamiętać, że nie muszą mieć one okien), a kuchnia powinna być jak najbardziej ergonomiczna i kompaktowa. Więcej o tego typu projektach przeczytać można w artykule: Projekty domów jednorodzinnych w zgodzie z naturą. Dom spełniający oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.