Dom i Budownictwo

Wiata garażowa
Dom

Wiata garażowa – bezpieczeństwo Twojego samochodu

Może się wydawać, że samochód jest odporny na wiele czynników pogodowych. Przecież tyle razy stał na deszczu, śniegu, mrozie, gradzie… Jednak pewnego dnia może się okazać, że jednak co poszło nie tak. Nawet jeśli przez wiele lat nie garażowałeś swojego pojazdu, to najwyższa pora to zmienić. Choć wydaje się, że samochód nie traci na staniu pod gołym niebem, to już po kilku miesiącach zauważysz różnicę w jego stanie wizualnym. Wiata garażowa to najbardziej opłacalne rozwiązanie, które zabezpieczy samochód.

Garażowanie samochodu – dlaczego warto?

Przy codziennym użytkowaniu pojazdu często nie zauważamy, w jakim stanie jest jego lakier czy szyby. Szczególnie, gdy auto jest po prostu brudne. Jednak gdy przychodzi do jego umycia, szczególnie samodzielnie, nagle wychodzą wszystkie mankamenty karoserii. Niestety, ale warunki pogodowe potrafią naprawdę zniszczyć lakier, porysować go i zostawić widoczne wgniecenia. Jeśli więc lubisz dbać o swoje auto czy inny pojazd i nie chcesz, aby szybko uległo widocznym uszkodzeniom, to parkuj je pod zadaszeniem. Jeśli nie masz takiego w domu, możesz zdecydować się na wiatę garażową. Jest ona ekonomicznym rozwiązaniem, a zarazem w pełni wystarczającym, aby ochronić pojazd. 

wiata garażowa
Podwójna łączona wiata garażowa z aluminium i paneli poliwęglanowych, fot. Palram.pl

Jaką wiatę garażową wybrać? Dostępne opcje

Wiaty garażowe można dostosować do ilości miejsca, jakie mamy przy domu, a także do ogólnych potrzeb. Jeśli posiadamy dwa auta, to są dostępne wiaty dwumiejscowe. Mogą być one montowane do ściany budynku lub wolnostojące. Ten drugi typ umożliwia stworzenie połączonych ze sobą konstrukcji na dowolną ilość samochodów czy innych pojazdów. Jeśli tylko mamy wystarczającą ilość miejsca, możemy mieć dowolną ilość zadaszeń. Co ciekawe, czasem wiaty garażowe przyścienne służą także jako zadaszenie tarasu czy innego miejsca, które chcemy chronić przed deszczem, ale także innymi czynnikami, np. słońcem. Wszystko zależy od materiału, jaki wybierzemy na konstrukcję. 

Z czego zrobiona jest wiata garażowa?

Wiaty wykonuje się w wytrzymałego, ale praktycznego materiału. Jest to poliwęglan i aluminium. Pierwsza opcja jest niezwykle odporna na wszelkiego rodzaju czynniki. Żadne czynniki atmosferyczne nie wpływają na jej jakość, dlatego idealnie nada się jako ochrona pojazdu. Aluminium także nie rdzewieje, kruszy się ani nie jest podatne na warunki pogodowe. Możemy pozwolić sobie na różne kolory czy wykończenia wiat tak, aby były dostosowane do ogólnego wyglądu budynku. Farba jest bardzo odporna i dobrze trzyma się powierzchni zadaszenia. 

wiata garażowa
Wiata samochodowa z poliwęglanu, fot. Palram.pl

Z czego powinna być wykonana wiata garażowa?

Wiata garażowa może być wykonana z różnych tworzyw. Oprócz wyżej wymienionych często używa się też drewna lub cegły. Jednak które rozwiązanie jest najwygodniejsze? Jeśli chodzi o drewno, to z pewnością zaletą jest jego wygląd. Jednak musimy dbać o impregnację i utrzymanie go w dobrej kondycji. Murowane wiaty zajmują zdecydowanie więcej miejsca, ale są bardzo wytrzymałe. Jednak ich specyfikacja techniczna nie jest tak dobra, jak w przypadku poliwęglanu czy aluminium. Dane na temat tych wiat sprawdź tutaj: https://palram.pl/wiaty-garazowe.

Dbanie o samochód pozwala cieszyć się nim przez naprawdę długo. Pamiętaj, że uszkodzenie bardzo łatwo powstaje, ale jego usunięcie może nie być już takie szybkie i proste. Dlatego lepiej myśleć przed nieszczęśliwym wypadkiem i chronić auto przed czynnikami zewnętrznymi. Wiata garażowa to świetne rozwiązanie, które wcale dużo nas nie wyniesie. Lakier i karoseria na pewno nam za to podziękują! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.