awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Ogród

Wyposażenie niezbędne do pielęgnacji trawnika – co powinno się znaleźć w każdym garażu?

Ogród w sezonie letnim jest często określany mianem wizytówki domu. Niektórzy uważają nawet, że stan murawy czy też rosnących na niej krzewów wiele mówi o domownikach. Chcąc w pełni zadbać o swój ogród, potrzebnych jest wiele sprzętów i akcesoriów. Sporą część z nich przeznacza się wyłącznie do pielęgnacji trawnika, który odgrywa niesłychanie ważną rolę w kontekście całego obszaru wokół domu. Poniżej postaramy się więc opisać zarówno niezbędne, jak i te nieco mniej priorytetowe urządzenia ogrodowe. Zapraszamy!

Zobacz także: Jak wiele pracy wymaga trawnik? Podstawowe i konieczne zabiegi pielęgnacyjne

Kosiarki i kosy

Zaczynając od niezbędnego wyposażenia, na pierwszym miejscu musi znaleźć się kosiarka. To bezapelacyjnie podstawowy element każdego ogrodu, znajdujący się w większości garaży. Ma prosty cel, a dokładniej podkaszanie trawnika na określoną wysokość. Występuje w różnych formach, począwszy od wersji elektrycznych, aż po spalinowe. Wybór napędu ostrza oraz moc dobiera się zazwyczaj na podstawie charakterystyki ogrodu. Do większych przestrzeni zaleca się kupno kosiarki spalinowej. Opcja elektryczna i akumulatorowa dobrze poradzi sobie natomiast w kontekście mniejszych obszarów.

Kluczowym asortymentem na wyposażeniu garażu jest również kosa. W tym przypadku tak samo wyróżniamy kosy spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Sytuacja z ich wyborem jest jednak nieco inna, gdyż w zależności od pełnionej funkcji mogą występować również jako podkaszarki. Do usuwania zalegającej trawy spod płotu czy wokół różnych przeszkód, kosy o małych mocach okażą się w pełni wystarczające.

kosiarka

Aeratory i wertykulatory

Być może ktoś słyszał o poprawnym przygotowaniu trawnika do wiosny. Jednymi z ważniejszych czynności, jakie powinniśmy wtedy wykonać są właśnie aeracja i wertykulacja. To procesy mające na celu spulchnienie gleby i zapewnienie młodszym źdźbłom odpowiednich warunków rozwoju. Aeracja polega na nakłuwaniu gleby kilkucentymetrowymi igłami, zaś wertykulacja to po prostu nacinanie darni na małą głębokość.

W sklepach ogrodniczych możliwe jest znalezienie wielu aeratorów i wertykulatorów. Ostatnimi czasy niezwykle modne stało się łączenie obu tych urządzeń w jedno, a to za sprawą zaprojektowania wymiennych końcówek, odpowiedzialnych za poszczególne zabiegi. Niegdyś korzystało się wyłącznie z ręcznych aeratorów. Dziś w sklepach dostępne są wszystkie opcje napędowe, podobnie jak w przypadku kosiarek czy kos spalinowych.

Wałki i dmuchawy do liści

Kiedy pierwszy śnieg stopnieje, stosunkowo ważną, choć nie do końca wykonywaną przez wszystkich czynnością jest wałowanie. Polega to na kilkukrotnym przejechaniu po ogrodzie walcem ręcznym, który poruszy nieco strukturę darni i sprawi, że ubita przez śnieg murawa lekko się ożywi. Budowa wałka nie jest skomplikowana. To po prostu kręcący się walec z zamocowanymi na obu jego podstawach uchwytami.

Dmuchawa bądź odkurzacz do liści to sprzęty niezwykle ważne w kontekście prac porządkowych, odbywanych tuż przed pojawieniem się pierwszych opadów śniegu.

Materiał zewnętrzny

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!