awbud.pl

Dom i Budownictwo

Zęby do koparek
Budownictwo

Zęby do koparek i ich rodzaje

Zęby do koparki, jest to element osprzętu koperkowego. Warto wiedzieć, że wybór tych właśnie zębów jest bardzo ważny, szczególnie jeżeli chodzi o jakość obsługi oraz pracy urządzenia. Warto zatem zdecydować się na rozwiązania sprawdzone, niezawodne i solidne. Dlaczego właściwie zęby do koparek są aż takie ważne i jakie ich rodzaje znajdziemy obecnie na rynku?

Dlaczego zęby do koparki są takie ważne?

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jeżeli coś jest na przykład tępe, czy też ma kształt owalny, to bardzo ciężko wchodzi w dany materiał i niezbędna jest zdecydowana większa siła, żeby możliwe było przełamanie oporu. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku zębów do koparki. Operator koparki, która ma zużyte zęby, które są krótkie, a końce mają zaokrąglone, musi wykorzystać na końcu zdecydowanie więcej gazu, zwiększając tym samym ciśnienie w układzie hydraulicznym, co w konsekwencji prowadzi do większego zużycia paliwa, cięższej pracy pomp hydraulicznych, jak również do obciążenia wszystkich elementów układu hydraulicznego. Jeżeli chodzi o operatora ładowarki, to do tego trzeba dodać także dodatkowe zużycie opon, do którego dochodzi w momencie, kiedy zęby wchodzą w materiał. Zęby, które są zużyte, przenoszą siły oporu na koła ładowarki. Maszyny, które są wykorzystywane w przemyśle wydobycia surowców mineralnych, wymuszają na operatorach koparki kluczowy parametr, jakim jest wydobycie, a następnie załadowanie maksymalnie możliwej masy urobku w ciągu godziny. Wówczas, bardziej aniżeli w przypadku robót drogowych i inżynieryjnych, kluczowa jest jakość zębów. 

Rodzaje zębów do łyżek koparek

Mając na uwadze miejsce mocowania na lemieszu, zęby do koparki możemy podzielić na boczne prawe i lewe, jak również środkowej. Jeżeli zależy nam na tym, aby koparka działała jak najlepiej, to warto wymieniać jednocześnie całym komplet zębów na łyżce. Zdecydowanie najprostszym sposobem na to, aby dopasować odpowiednie zęby, jest skorzystanie z oryginalnych części koparki, ponieważ będziemy mieli wówczas pewność, że takie zęby będą pasowały do naszej maszyny. Ponadto, zęby do koparki różnią się od siebie sposobem mocowania i wymiarami, dlatego też dzielimy je na zęby długie, krótki, przykręcane oraz mocowane na adapterach. W zależności od przeznaczenia zębów, to mogą się one od siebie różnić także kształtem. Standardowe zęby, które są najczęściej spotykane, przeznaczone są do prac ogólnych i ciężkich. Do kopania w twardym, zamarzniętym podłoży i na dużych głębokościach dobrze sprawdzą się zęby ostro zakończone, a do kopania w lekkim gruncie i do spychania warto wybrać zęby poszerzone. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *