awbud.pl

Dom i Budownictwo

Baterie kuchenne
Dom

Baterie kuchenne – wybór odpowiedni do potrzeb

Bateria kuchenna to bardzo ważny element zlewozmywaka. Powinna być dopasowana aranżacyjnie do wystroju całego pomieszczenia, ale także funkcjonalna i dobrze dobrana pod względem parametrów technicznych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze!

Bateria kuchenna – ścienna czy stojąca?

Najbardziej ogólny podział dostępnych w handlu baterii zlewozmywakowych obejmuje baterie ścienne oraz stojące. Te pierwsze stosowane są dziś sporadycznie – taki sposób instalacji baterii jest charakterystyczny wyłącznie dla starszych budynków i to takich, w których kuchnie nie przeszły do obecnych czasów gruntownego remontu. Dlatego poszukuje ich wyłącznie wąska grupa klientów, co oczywiście w sposób naturalny ogranicza asortyment.

Stojąca bateria kuchenna jest z kolei najbardziej typowym obecnie rozwiązaniem. W tym przypadku wybór modeli jest ogromny – od niskich, z wyjmowaną wylewką, poprzez wysokie ze sztywną wylewką, aż po baterie z wylewką elastyczną. Można je dobrać do wystroju kuchni nie tylko kolorystycznie, ale również stylistycznie – dopasujesz je zarówno do aranżacji w stylu retro, klasycznej, industrialnej, jak i bardzo nowoczesnej i minimalistycznej.

Wysokość baterii – kiedy jest ważna?

Wybierając baterię kuchenną zwykle klienci kierują się własnym gustem i funkcjonalnością. Niekiedy jednak należy wziąć pod uwagę również kwestie techniczne. Najczęściej najważniejsza okazuje się wysokość baterii. Jest tak, jeśli zlewozmywak umieszczony jest pod oknem. Wtedy montaż wysokiej baterii może uniemożliwić swobodne otwarcie okna. W tej sytuacji lepiej zdecydować się na niską baterię z wyciąganą wylewką lub pozostać przy wysokiej, lecz z wylewką elastyczną – pod warunkiem, że lekkie odgięcie wylewki pozwoli w tym przypadku na otwarcie okna. Warto to sprawdzić dokładnie przed zakupem, a już na pewno przed montażem baterii.

Kolor baterii – na którym zachlapania są najmniej widoczne?

Popularny ostatnio trend czarnej armatury kuchennej i łazienkowej wzbudza często dyskusje na temat praktyczności takiego rozwiązania. Przeciwnicy twierdzą, że na czarnych bateriach zachlapania są bardziej widoczne, niż na srebrnych. Rzeczywiście, najmniej pod tym względem wymagające są baterie matowe w jasnych kolorach (srebrne, złote, jasnomiedziane itd.). Na elementach z połyskiem oraz na czarnych zachlapania są bardziej widoczne, jednak jeśli użytkownik wykazuje przeciętną dbałość o utrzymanie kuchni w czystości, a także stosuje do czyszczenia odpowiednie preparaty – czarna bateria kuchenna będzie prezentować się pięknie przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *