awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych
Lifestyle

Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych – czy jest opłacalna?

W ostatnich latach fotowoltaika przeżywa okres intensywnego rozwoju. W instalacje fotowoltaiczne inwestują nie tylko osoby fizyczne, ale również przedsiębiorstwa. Fotowoltaika, jako najpopularniejsze odnawialne źródło energii jest również wykorzystywana przez elektrownie, które zakładają farmy fotowoltaiczne. Rozwiązanie to może posłużyć również gospodarstwom rolnym, nawet tym o większym rozmiarze i o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym.

Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę w gospodarstwach rolnych?

W ostatnich latach wyraźnie postąpiła automatyzacja i mechanizacja gospodarstw rolnych. Rozwój nowoczesnych technologii doprowadził do wyraźnego zwiększenia zapotrzebowania energetycznego gospodarstw rolnych. Rachunki za prąd pobierany z sieci rosną, więc nie stanowi to ułatwienia na rolników. Niestety w nadchodzących miesiącach ceny energii mogą wzrosnąć jeszcze bardziej.

Ratunkiem dla budżetów gospodarstw rolnych są odnawialne źródła energii. Fotowoltaika dla rolników to idealna możliwość, by znacząco zredukować zużycie energii pobieranej z sieci, a co za tym idzie zredukować również opłaty za prąd.

Dofinansowania dla rolników

Zarówno instalacje fotowoltaiczne jak i inne odnawialne źródła energii takie jak mikroinstalacje wiatrowe czy pompy ciepła dla gospodarstw rolnych są dofinansowywane z budżetu państwa. W ramach programu Agroenergia rolnicy mogą starać się o dotacje lub niskooprocentowane pożyczki dostępne w dwuczęściowym naborze wniosków programu Agroenergia. Program ten skierowany jest do osób fizycznych, właścicieli lub dzierżawców nieruchomości rolnych, których powierzchnia użytków rolnych wynosi między 1 ha a 300 ha. Warunkiem jest również prowadzenie gospodarstwa rolnego przynajmniej rok przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Program może wspierać również osoby prawne.

Agroenergia prowadzona jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW. W ramach programu rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowania w formie dotacji w dwóch wysokościach. Dla instalacji o mocy od 10 do 30 kW można uzyskać dotację stanowiącą do 20 proc. inwestycji, ale nie więcej niż 15 tys. zł. W przypadku instalacji o mocy od 30 do 50 kW, rolnicy mogą liczyć na 13 proc. zwrotu w formie dofinansowania, ale nie więcej niż 25 tys. zł. W obu przypadkach są to kwoty, które mogą znacząco zredukować koszty zainstalowania fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym.

Jeżeli właściciel gospodarstwa rolnego zdecyduje się na budowę instalacji hybrydowej, czyli fotowoltaiki z pompą ciepła lub elektrowni wiatrowej z pompą ciepła przewiduje się dodatek do dofinansowania w wysokości 10 tys. zł.

Ulga inwestycyjna – co daje rolnikom?

W ramach ulgi inwestycyjnej podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga w wysokości 25% odliczenia od podatku rolnego kosztów związanych z zakupem i instalacją urządzeń służących produkcji energii odnawialnej. Ulga inwestycyjna dla rolników obowiązuje również przy budowie lub modernizacji budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska.

Odliczenie 25% kosztów od podatku przysługuje wszystkim płatnikom podatku rolnego, a więc między innymi osobom fizycznym, prawnym, jednostkom organizacyjnym, spółkom, ale też osobom nieposiadającym osobowości prawnej. Więcej informacji o fotowoltaice dla rolników znajduje się stronie https://sunergo.pl/dofinansowanie-fotowoltaiki-dla-rolnikow/, na której zapoznasz się również ze szczegółami dotyczącymi dofinansowań i ulg dostępnych dla rolników.

Dlaczego warto stawiać na fotowoltaikę w gospodarstwach rolnych?

Dążenie do neutralności klimatycznej w nadchodzących latach będzie wiązało się z odchodzeniem od konwencjonalnych źródeł energii. Podobnie elektrownie węglowe, które produkują prąd do sieci energetycznej będą stawały się coraz mniej pożądane i będą zastępowane ekologicznymi odpowiednikami. Fotowoltaika to obecnie najpopularniejsze źródło energii, które zdobywa uznanie również wśród przedsiębiorców i rolników. Ulgi podatkowe oraz dofinansowania napędzają rynek i sprawiają, że inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze.

Współczesne rolnictwo staje się coraz nowocześniejsze i zautomatyzowane. Nowoczesność wymaga dużego nakładu energii, jednak mikroelektrownie fotowoltaiczne są w stanie pokryć większość zapotrzebowania energetycznego potrzebnego do funkcjonowania gospodarstwa.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!