awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

rodzaje farb do ścian
Budownictwo

Najpopularniejsze i najtrwalsze rodzaje farb do ścian

Malowanie jest główną czynnością, jaką wykonuje się podczas remontu. Do tego procesu niezbędne są farby oraz pędzle lub wałki do malowania. Na ryku dostępnych jest wiele rodzajów farb, które można zastosować wewnątrz pomieszczeń, należy jednak pamiętać, aby rodzaje farb do ścian były dobrane do konkretnego wnętrza.

Jakie są rodzaje farb do ścian?

Farby mogą różnić się między sobą składem, czyli typem spoiwa oraz przeznaczeniem, ponieważ niektóre farby nadają się do ścian, inne do sufitów, a także do wnętrz i do użytku zewnętrznego. Jakie są najpopularniejsze i najchętniej kupowane rodzaje farb do ścian? Wyróżnić można m.in. następujące propozycje:

  • farby mające spoiwo organiczne, czyli farby emulsyjne – ich spoiwem są różne żywice, a farby takie są bardzo wydajne. Emulsyjne rodzaje farb do ścian to:
  • akrylowe – spoiwem w tych farbach jest żywica akrylowa. Farby te są uniwersalne, a po ich nałożeniu na powierzchni tworzy się powłoka paroprzepuszczalna i odporna na zmywanie. Farby akrylowe cechują się dobrym kryciem i mogą być używane w każdym pomieszczeniu,
  • lateksowe – mają w składzie dużą ilość żywicy. Farby te dobrze kryją i są elastyczne, a także umożliwiają ścianom oddychanie oraz są odporne na szorowanie. Farby lateksowe najczęściej stosowane są w łazienkach oraz kuchniach,
  • winylowe – ich spoiwem jest polichlorek lub polioctan winylu. Farby te są odporne na zmywanie, ale także chłoną dużą ilość zabrudzeń. Nie są one paraprzepuszczalne i najczęściej stosowane są w pomieszczeniach gospodarczych,
  • ceramiczne – w ich składzie znajdują się cząstki ceramiczne, które tworzą powłokę chroniącą ścianę przed zabrudzeniami i plamami. Farby te są odporne na szorowanie i można malować nimi ściany w pokoju dziecięcym lub korytarzu,
  • farby ze spoiwem mineralnym – są uważane na farby ekologiczne i stosowane są do konserwowania zabytków. Wyróżnić można następujące farby ze spoiwem mineralnym:
  • farby specjalne – to farby, które stosowane są w specjalnych sytuacjach w zastępstwie normalnych farb, które nie radzą sobie z pokryciem ścian. Można je także używać do malowania ścian w oryginalny sposób. Farbami specjalnymi są:
  • farby na plamy i zacieki – stoowane są w miejscach, gdzie na ścianach widoczne są plamy, które ciężko jest pokryć normalnymi farbami. Te typ farb pozwala na zakrycie plam,
  • strukturalne – są to materiały na pograniczu farb i tynku. Farby te nakładane są szpachlą, a po przeschnięciu robi się na nich wzory specjalnym wałkiem lub gąbką. Są one odporne na zmywanie,
  • dekoratorskie – umożliwiają nadanie ścianie oryginalnego wyglądu i mogą imitować cegły lub kamień,
  • tablicowe – położone na ścianie mają fakturę tablicy szkolnej, co pozwala na rysowanie po ścianie kredą i zmywanie jej. Farba ta może być stosowana na ścianie, a także meblach i drzwiach.

Do jakich pomieszczeń sprawdzi się czarna farba do ścian?

Rodzaje farb do ścian – jaką wybrać?

Wybierając farbę, należy określić jakie pomieszczenie będziemy malować. Trzeba bowiem pamiętać, że nie każda farba nada się do konkretnego pomieszczenia. Do biura lub sypialni wybrać można farbę akrylową, ponieważ pomieszczenia te nie są narażone na duże zabrudzenia i muszą wyglądać estetycznie.

W łazience i w kuchni sprawdzą się farby lateksowe, które umożliwiają skraplanie się wody i można je myć. Farba ceramiczna świetnie sprawdzi się w korytarzu, natomiast w pokoju dziecięcym idealnie sprawdzi się farba tablicowa.

Przed zakupem farby dobrze jest dobrać kolor za pomocą próbnika, który pozwoli sprawdzić, jak będzie wyglądała ściana w różnym świetle, a także umożliwi ocenę połysku farby oraz stopnia jej krycia.

Pomysły na lamele drewniane w salonie

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!