awbud.pl

Dom i Budownictwo

Szlifierki do metalu - do czego służą?
Budownictwo

Jakie maszyny przydadzą się do obróbki metalu?

Na dzień dzisiejszy metal to jeden z najpopularniejszych materiałów, który stosowany jest w wielu branżach. Może on występować w różnorodnych formach, w zależności od wybranego procesu obróbki. W tym celu wykorzystuje się zaawansowane maszyny i urządzenia, które są niezbędne do nadania wybranego kształtu, rozmiaru i wytrzymałości. Jakie maszyny mogą przydać się do obróbki metalu? Które z nich w sposób szczególny są godne uwagi? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Szlifierki taśmowe

To urządzenia, które powszechnie wykorzystywane są nie tylko przez specjalistów, ale również początkujących. Szlifierki taśmowe  idealnie nadają się do szlifowania krawędzi i płaskich powierzchni, jednakże za ich pośrednictwem z powodzeniem możemy stworzyć także estetyczne zaokrąglenia. Wcześniej wspomniane urządzenie charakteryzuje się taśmą, która zwiększa potencjał urządzenia. Szlifierki taśmowe do metalu uznawane są powszechnie jako precyzyjne i nadzwyczaj wydajne. Przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na wymiary taśmy i szerokość całego szlifu. Parametry te wskazują poniekąd, jak w praktyce będzie wyglądała praca z urządzeniem. Niemniej istotna jest prędkość przesuwu taśmy. 

Wiertarki

Wiertarka do metalu to jedno z urządzeń, które cieszy się największą popularnością. Przed zakupem sprzętu powinniśmy zwrócić uwagę na podstawowe parametry, do których najczęściej zalicza się moc i prędkość obrotów. Niemniej istotne są starannie dopasowane wiertła. Wśród najpopularniejszych rodzajów wiertarek wyróżnia się te stołowe, magnetyczne i udarowe. Te pierwsze użytkowane w przypadku stacjonarnego wiercenia. Magnetyczne modele są w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej precyzyjnymi pracami. Wiertarki udarowe przeznaczone są do przewiercania grubego materiału.

 Jakie maszyny przydadzą się do obróbki metalu?

Frezarki

W warsztacie zajmującym się obróbką metalu nie może zabraknąć frezarek. Ich głównym zastosowaniem jest obrabianie kształtowych i płaskich powierzchni dzięki możliwości skrawania. Jest to sposób na zastąpienie tradycyjnego dłuta, które jeszcze jakiś czas temu cieszyło się dużą popularnością. Godne uwagi są frezarki sterowane numerycznie, które powszechnie określane są frezarkami CNC. Mogą one być zaprogramowane w dowolny sposób, w zależności od preferencji użytkownika.

Tokarki

Tokarki, podobnie jak frezarki, służą do obrabiania powierzchni. W sposób szczególny sprawdzą się do nieco mniej typowych kształtów przedmiotów, takich jak stożek, kula, walec. Działanie urządzenia opiera się na obrotowych i prostoliniowych ruchach. Wyróżnia się tokarki stołowe, produkcyjne, uniwersalne, ciężkie, kopiarki, wielonożowe, a także te przeznaczone do obróbki gładkościowej. Każda z nich ma nieco inne zastosowanie i sprawdzi się do odmiennych prac.

Zaginarki do blachy

Kolejnym absolutnie podstawowym urządzeniem do obróbki metalu jest zaginarka. Jak sama nazwa wskazuje, za jej pośrednictwem zmienimy powierzchnię metalową poprzez zginanie w specjalistyczny sposób. Materiał ten dzięki zaginarce może być przeznaczony do dalszego obrabiania. Odpowiednio programując zaginarkę uzyskamy efekt konkretnych, zróżnicowanych kształtów, które trudno jest uzyskać za pomocą innej metody. Największą popularnością cieszą się urządzenia wyposażone w silnik- dzięki temu nie ma konieczności wykorzystywania siły użytkownika poprzez użycie manualnego mechanizmu. 

Piły taśmowe

Dość często spotykanym narzędziem do obróbki metalu jest piła taśmowa. Umożliwia ona precyzyjnie proste profilowanie. Dzieje się tak w wyniku przycinania materiału w specjalnie wyznaczonych miejscach. Wbrew pozorom użycie piły nie sprawia większych problemów. Posiada ona specjalistyczne zabezpieczenia, które mają na celu zminimalizowanie wibracji. Konsekwencją tego są równe, estetyczne cięcia. Ogromną zaletą wcześniej wspomnianego narzędzia jest precyzyjność- sprawia ona, że piłę taśmową ciężko jest zastąpić jakimkolwiek innym urządzeniem.