awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

akumulator
Majsterkowanie

Czy akumulatory litowe są bezpieczne?

Ogniwa litowe zrewolucjonizowały rynek sprzętu elektronicznego oraz pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Są lekkie, kompaktowe i bardzo wydajne, a ponadto gwarantują szybkie ładowanie i długą żywotność. Jako ich podstawową wadę wskazuje się jednak ryzyko wybuchu. Czy i w jakich warunkach ogniwa litowe mogą być faktycznie niebezpieczne?

Bezpieczne, ale…

Skala zastosowań akumulatorów litowych jest dziś kolosalna – można je znaleźć w każdym domu i każdej firmie. Sam fakt, że o eksplozjach i pożarach nie słyszymy częściej, dobitnie podkreśla fakt, że ogniwa litowe są nie tylko wysoce funkcjonalne, ale i bezpieczne.

Owo bezpieczeństwo jest jednak warunkowe, a determinują je trzy główne czynniki: jakość baterii, jej wiek oraz sposób jej użytkowania. Prawdą jest, że ogniwa litowe spontanicznie wybuchają, a eksplozje te mają bardzo gwałtowny charakter i bywają trudne do ugaszenia.

Czy ogniwa litowe wybuchają?

Akumulatory litowe są szczególnie wrażliwe na przegrzanie. Samowzmacniający się proces generowania ciepła w ogniwach litowych może doprowadzić do eksplozji — zjawisko to nazywamy niestabilnością cieplną (z ang. thermal runaway). Jej bezpośrednią przyczyną bardzo często bywa nadmierne naładowanie. Niebezpieczne są również spięcia w obwodach podłączonych do baterii oraz jej fizyczne uszkodzenia, np. podczas upadku. Te ostatnie mogą spowodować wyciek łatwopalnego elektrolitu.

Potencjalne zagrożenia wynikają również z długotrwałego przetrzymywania ogniw litowych bezpośrednio na słońcu lub w warunkach wysokiej temperatury, jak również ładowania z użyciem niewłaściwej ładowarki.  Zdarza się też, że wina nie leży po stronie użytkownika, ale producenta — wykorzystanie niskiej jakości materiałów i niedoskonałe procesy montażowe zwiększają ryzyko wystąpienia zwarcia w ogniwie.

Jak odpowiedzialnie użytkować ogniwa litowe? 

Całkowita rezygnacja z technologii litowej jest dziś praktycznie niemożliwa, a przede wszystkim mało racjonalna, tym bardziej że stosując się do prostych zasad, można ograniczyć ryzyko wypadku do minimum. O czym warto pamiętać?

  • Ogniwa litowe powinny być przechowywane w chłodnym, suchym miejscu.
  • Przy ładowaniu akumulatora należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta.
  • Nie należy pozostawiać baterii litowych w ładowarce na całą noc.
  • Ogniwa litowe powinny być regularnie kontrolowane pod kątem ewentualnych wybrzuszeń, wycieków lub fizycznych uszkodzeń obudowy.
  • Niewskazane jest korzystanie ze starych baterii, których pojemność wyraźnie zmalała.
  • Jeśli dane urządzenie przegrzewa się podczas ładowania, należy natychmiast odłączyć je z sieci.

Bardzo ważną kwestią jest również jakość akumulatora. Ogniwa litowe od renomowanych producentów wykorzystują sprawdzone rozwiązania i zaawansowane standardy bezpieczeństwa. Z szeroką ofertą markowych baterii ładowalnych można zapoznać się na stronie: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowe-li/. Znajdują się wśród nich m.in. akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe uważane za wyjątkowo bezpieczne dzięki wysokiej odporności na przegrzewanie.

Materiał zewnętrzny

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!