awbud.pl

Dom i Budownictwo

garażowanie samochodu
Budownictwo

Dlaczego garażowanie samochodu jest tak ważne? Jak wybrać najlepszy garaż, biorąc pod uwagę warunki terenowe i możliwości finansowe?

Garażowanie samochodu jest ważne – to truizm, ale jednak wielu właścicieli o tym zapomina albo bagatelizuje to. Często można też usłyszeć tłumaczenie, że starego samochodu nie opłaca się garażować…bo w końcu jest stary. Dla wielu przeszkodą wydaje się też cena. Ale czy zastanawialiście się, czemu tak naprawdę ważne jest garażowanie pojazdu? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na to pytanie, a przy tym doradzimy Wam, jaki garaż najlepiej wybrać, biorąc pod uwagę warunki terenowe i możliwości finansowe.

Dlaczego trzeba garażować samochód?

Pytanie stare, ale nadal aktualne. Otóż odpowiedź na nie jest banalnie prosta i brzmi: dla dobra pojazdu. Otóż samochód narażony jest na uszkodzenia mechaniczne, choćby spowodowane gradem, ale i odchodami ptaków. Niestety pod maskę lubią też wchodzić nieproszeni lokatorzy. Kto z was znalazł pod maską szczura? Niestety nam się to zdarzyło, bo jak to zwykle bywa „mądry Polak po szkodzie” i my także bagatelizowaliśmy zagrożenia, jakie wynikają z niegarażowania pojazdu. I dzięki temu „dorobiliśmy się” szczura pod maską. Zapach był wprost…okropny. W tym przypadku najlepiej uczyć się na cudzych błędach. Pamiętajcie też, że nie garażowany samochód szybciej może zacząć korodować, a wiec jego części zdecydowanie szybciej się zużywają. Istnieje też większe ryzyko kradzieży.

Najlepszy garaż to…betonowy 

garaż

Nie będziemy Was oszukiwać i mamić stwierdzeniami, że garaż może być tani i dobry, bo tak wcale nie jest. Jeżeli zależy Wam na całkowitej ochronie pojazdu, to najlepszym wyborem jest garaż betonowy. Oczywiście nie jest on horrendalnie drogi, ale droższy niż choćby ten blaszany. Ale warto zauważyć, jak wiele korzyści zyskuje się inwestując w niego. Przede wszystkim taki garaż jest odporny na warunki atmosferyczne i doskonale chroni przed nimi samochód. Utrzymanie dodatniej temperatury w jego wnętrzu także nie jest problematyczne. Dodatkowo stanowi świetne zabezpieczenie przed kradzieżą pojazdu. Niewątpliwie garaż betonowy to rozwiązanie uniwersalne, bo sprawdzi się na każdym terenie, także tym nierównym. Tym bardziej, że zawsze można wykonać wylewkę samopoziomującą. Jeżeli zależy Wam na estetyce to i ta jest świetna, bo ściany można wykończyć w myśl określonego stylu, czyli jeżeli lubicie styl industrialny, to możecie postawić na cegłę dekoracyjną, a jeżeli preferujecie skandynawską funkcjonalność, to jak znalazł będzie szary tynk – ale możliwości jest zdecydowanie więcej. A więc najlepszym rozwiązaniem jest właśnie taki model garażu.

A co z garażem drewnianym?

Na pewno garaż drewniany jest piękny, bo w końcu wykonany jest z prawdziwego drewna, a widoczne na jego powierzchni słoje i sęki są unikalne i tworzą niezwykły rysunek. Jednak poza walorami estetycznymi, taki garaż jest też dosyć praktyczny, choć drewno wymaga impregnacji. Nie jest więc odporny jak garaż blaszany, ale swoją rolę może dobrze spełnić. Choć trzeba pamiętać, że pomimo średniej trwałości i odporności na uszkodzenia czy ciężkie warunki atmosferyczne jest drogi, a to za sprawą cen drewna, które są wysokie. W ogólnym rozrachunku wad i zalet jesteśmy raczej na nie.

Garaż blaszany – tak czy nie?

Najtańszy jest garaż blaszany, nie licząc oczywiście wiaty. Ale też jego trwałość jest najsłabsza. Mocny powiew wiatru może nieco go uszkodzić. Dodatkowo jego prezencja jest raczej wątpliwa. Owszem jako garaż tymczasowy może się sprawdzić, ale już jako garaż główny nie jest dobrym wyborem. Chyba, że nie zależy Wam na estetyce i trwałości – to wtedy takie rozwiązanie będzie ok, bo w sumie chroni samochód przez warunkami atmosferycznymi i opóźnia też proces korodowania, ale na tym chyba jego funkcjonalność się kończy. Musimy też wspomnieć, że garaż blaszany ma jeszcze jedną dużą wadę, a mianowicie trudno do niego wejść latem, bo blacha naprawdę mocno się nagrzewa. Zatem raczej jesteśmy na nie.

Garaż jest niezbędny dla ochrony samochodu, ale oczywiście nie pierwszy lepszy garaż, bo najlepiej postawić na jakość. Naszym zdaniem najlepiej sprawdzi się garaż betonowy, bo łączy w sobie trwałość, jakość, estetykę i proporcjonalną do tego cenę, a na jakości nie powinno się oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *