awbud.pl

Dom i Budownictwo

płyty izolacyjne
Budownictwo

Dlaczego warto wybrać płyty izolacyjne do ocieplenia domu?

Jednym z etapów budowy domu jest wykonanie jego docieplenia. Ma ono istotny wpływ na wiele ważnych kwestii związanych z budynkiem, między innymi na koszty jego utrzymania. Na rynku można znaleźć wiele materiałów o właściwościach izolacyjnych stosowanych przy ocieplaniu. Jedną z ciekawszych propozycji są płyty termoizolacyjne. Sprawdź, dlaczego warto się nimi zainteresować.

Płyty termoizolacyjne – co to takiego?

Płyty termoizolacyjne to jeden ze stosunkowo nowych produktów na rynku materiałów budowlanych stosowanych do ocieplania budynków. Dostępne są w różnych wersjach i wielu inwestorów uważa je za doskonałą alternatywę między innymi dla tak popularnych i chętnie stosowanych dotychczas materiałów, takich jak wełna mineralna czy styropian.

Płyty izolacyjne wyróżniają się przede wszystkim swoją konstrukcją. Składają się one z wewnętrznej warstwy wykonanej z materiału izolacyjnego – zazwyczaj jest to pianka PIR. Jej zewnętrzne strony są dodatkowo wzmocnione cienkimi warstwami ochronnymi, które znacznie zwiększają ich wytrzymałość na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Warto tutaj podkreślić, że płyty można wykorzystywać do ocieplania różnych przestrzeni, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie, warto skonsultować się ze specjalistą zajmującym się sprzedażą tego rodzaju materiałów.

Dlaczego warto zdecydować się na wykorzystanie płyt termoizolacyjnych przy ocieplaniu domu?

Jak zostało wspomniane wyżej, płyty izolacyjne są często wybierane jako alternatywa dla wełny mineralnej czy styropianu. Dzieje się tak między innymi dlatego, że przy stosunkowo niewielkiej grubości zachowują bardzo dobre właściwości izolacyjne. Dotyczy to zarówno izolacji termicznej, jak i akustycznej. Warto tutaj wspomnieć również, że płyty tego rodzaju są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, w porównaniu np. z płytami wykonanymi ze styropianu. Istnieje także mniejsze ryzyko tego, że na ich powierzchni będzie rozwijać się np. pleśń. Jest to także materiał bardziej odporny na żerowanie i bytowanie gryzoni czy niewielkich ptaków. W zależności od modelu, płyty można też wykorzystać do izolacji termicznej różnych powierzchni – dachu, stropów, ścian i podłóg.

Jakie jeszcze kwestie wpływają na prawidłową termoizolację budynku?

Pamiętaj, że jeżeli chcesz, aby twój dom był odpowiednio docieplony, musisz zwrócić uwagę na jeszcze kilka kwestii. Wybór materiału do ocieplenia jest niezwykle istotny, ale nie tylko on ma wpływ na zapotrzebowanie energetyczne budynku. Jak się okazuje, wiele ciepła ucieka przez dach oraz takie elementy, jak stolarka drzwiowa czy okienna. Źle wykonane czy dobrane elementy elewacji budynku mogą powodować powstawanie tzw. mostków termicznych. To może mieć istotne znaczenie dla ogrzewania domu, a co za tym idzie, wydatków związanych z jego utrzymaniem.