awbud.pl

Dom i Budownictwo

Jak dobrze pomalować ściany w kuchni
Dom

Jak dobrze pomalować ściany w kuchni – poradnik

Jesteś w trakcie remontów i zastanawiasz się, jak dobrze pomalować ściany w kuchni? A może po prostu chciałbyś zmienić ich kolor? Dziś w skrócie omówimy, na co należy zwrócić uwagę, jak przygotować ściany pod malowanie i jaki rodzaj farby wybrać.

  1. Jak przygotować powierzchnię pod malowanie ścian?
  2. Jaki rodzaj farby do malowania ścian wybrać: malowanie kuchni
  3. Jaki kolor farby wybrać, jeżeli chodzi o malowanie mebli kuchennych?

Chociaż wydawałoby się, że malowanie ścian to prosta sprawa, nierzadko może jednak sprawiać pewne problemy. Te zaczynają się w momencie, gdy okazuje się, że przed położeniem farby, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię. Ważne jest nie tylko usunięcie starych powłok, ale i wyrównywanie ubytków i gruntowanie.

Jak przygotować powierzchnię pod malowanie ścian?

W pierwszej kolejności należy pozbyć się „starej” ściany. Chodzi o to, by dokładnie ją oczyścić i usunąć z niej niepotrzebne powłoki – np. farby wapienne, klejowe czy tapetę. Dobrze przylegającej farby nie musimy usuwać, ale zanim ją zamalujemy, warto przeprowadzić test, który pozwoli nam ocenić stan techniczny powłoki. Do testu można wykorzystać taśmę lub po prostu dłoń.

Test taśmy lub dłoni – ocena stanu powłoki

W przypadku taśmy możemy wykorzystać tak zwaną taśmę malarską. Wystarczy przykleić jej fragment na ścianę, a następnie szybko zerwać. Jeśli na taśmie zauważysz resztki farby, prawdopodobnie powłoka ma kiepska przyczepność. W takiej sytuacji wspomnianą powłokę należy zmyć. Test dłoni wygląda podobnie. Jeśli po przejechaniu dłonią po ścianie na skórze zostaną resztki farby, konieczne jest wyczyszczenie ściany.

Czyszczenie ściany

Poza powłokami niekiedy zmuszeni jesteśmy wyczyścić ścianę na przykład z pleśni czy ślad zagrzybienia. W tej sytuacji wykorzystuje się odpowiednich preparatów.

Wyrównywanie nierówności

Zanim przystąpisz do malowania ściany, ważne jest, by wyrównać na niej wszelkie nierówności i ubytki. Na rynku znajdziesz różnego rodzaju masy, które wykorzystuje się przy małych ubytkach (np. otwory po gwoździach). Dostępne są także rozwiązania do pokrywania dużo większych powierzchni. Tam, gdzie mamy sporo nierówności, warto zastanowić się nad położeniem tynku cementowo-wapiennego. Po wyrównaniu nierówności możemy kłaść gładź.

Gruntowanie

Kolejnym krokiem jest oczywiście gruntowanie. Etap ten jest ważny, bo nie tylko odpowiednio wyrównuje chłonność powierzchni, ale i sprawia, że ostatecznie bez problemu uzyskamy jednolity efekt po malowaniu. Zanim zabierzesz się za ten etap, koniecznie zapoznaj się z fachową instrukcją, która gruntowanie ścian krok po kroku wyjaśnia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że prawidłowo zagruntowałeś ściany swojej kuchni.

Jaki rodzaj farby do malowania ścian wybrać: malowanie kuchni

Zastanawiasz się, jaki rodzaj farby wybrać do kuchni? Na pewno dobrym rozwiązaniem będą typowe farby do kuchni. Aktualnie na rynku do tego rodzaju pomieszczenia przeznaczone są głównie farby akrylowe oraz lateksowe, ponieważ wyróżniają się świetną odpornością na wysoki poziom wilgoci oraz na ewentualnie zmywanie.

Wybierając farbę, pamiętaj, że matowe rozwiązania doskonale sprawdzą się tam, gdzie mamy do czynienia z niewielkimi nierównościami. Farby matowe skutecznie je maskują. Satynowe natomiast mogą te nierówności tylko uwydatniać. Ale nierzadko są bardziej odporne na mocniejsze szorowanie. Satynowe farby z niewielkim połyskiem klienci częściej wybierają do ciemniejszych wnętrz oraz eleganckich kuchni. W pierwszym przypadku produkt tego rodzaju może znacznie rozświetlić pomieszczenie, w drugim natomiast dodać nieco nowoczesności.

Jaki kolor farby wybrać, jeżeli chodzi o malowanie mebli kuchennych?

Kiedyś dużą popularnością cieszyły się kolorowe aranżacje kuchni, później przyszedł czas na białe lub czarne rozwiązania. A dziś? Tak naprawdę jest to sprawa mocno indywidualna. Architekci polecają skupiać się na stonowanych kolorach, ale to od Ciebie tak naprawdę zależy, jaką barwę ostatecznie wybierzesz. Ważne jest, by farba pasowała kolorystycznie zarówno do kafelków, jak i do mebli kuchennych.

Biała kuchnia to świetne rozwiązanie dla kuchni o małej powierzchni lub dla przestrzeni, która łączy są z salonem. Biel w tym przypadku optycznie zwiększy nam pomieszczenie i równie świetnie sprawdzi się przy kolorowych dodatkach. Kolor szary na ścianach poleca się przy kuchni stworzonej w stylu loftowym. Mocniejsze lub bardziej wyraziste barwy natomiast – np. czerwone – doskonale sprawdzą się przy minimalistycznych lub niewyróżniających się meblach kuchennych. Jeśli natomiast masz duże i jasne wnętrze, postaw na czarne ściany! Ta nowoczesna opcja stosowna jest zwykle na jednej ścianie (nie w całym pomieszczeniu). To dosyć trudny kolor, ponieważ łatwo można przesadzić i tym samym przytłoczyć nasze pomieszczenie, wprowadzając także atmosferę przygnębienia. Jak widać niezależnie od tego, czy chodzi o konieczność malowania kuchni (ścian), czy malowanie szafek kuchennych (po to, aby odnowić meble kuchenne), warto stawiać na dobre farby lateksowe, które są przeznaczone do malowania kuchni.