awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Działka budowlana jako wkład własny przy kredycie
Budownictwo

Działka budowlana jako wkład własny przy kredycie – czy to możliwe?

Kredyt hipoteczny to dla większości osób jedyny sposób na pozyskanie finansowania kupna mieszkania lub domu. Nie da się ukryć, że jest to olbrzymie zobowiązanie na wiele lat. Tym samym pojawia się mnóstwo wątpliwości i pytań. Mimo, iż bierzemy środki na kredyt, musimy posiadać również własne pieniądze, by w ogóle go otrzymać. Czy każdy bank wymaga wkładu własnego? Jaka jest wysokość wkładu własnego i czy można go w jakiś sposób zastąpić? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać?

Kredyt hipoteczny (kredyt-na-nieruchomosc.pl) to duże zobowiązanie. W związku z tym – aby go otrzymać – trzeba spełnić pewne warunki, które będą stanowić zabezpieczenie dla banku. Ogólnie rzecz biorąc, trzeba wykazać odpowiednią zdolność kredytową.

Ważne jest również stałe miejsce zatrudnienia i wpływające każdego miesiąca na konto dochody – to gwarancja dla banku, że klient nie będzie miał problemu z comiesięcznymi płatnościami. Najlepiej, gdy potencjalny pożyczkobiorca jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, posiada odpowiedni wysoki dochód, jak również ma dobrą historię kredytową (bez negatywnych wpisów w bazach dłużników).

Przed rozpoczęciem starań o kredyt mieszkaniowy warto spłacić wszelkie dotychczasowe zobowiązania (kredyty konsumenckie). Wymogiem banków jest również posiadanie wkładu własnego. Czy da się to jednak jakoś „obejść”? Okazuje się, że świetną alternatywą jest zabezpieczenie w formie działki (http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/dzialka-jako-wklad-wlasny-do-kredytu/).

Działka jako wkład własny do kredytu hipotecznego

Alternatywą wkładu własnego kredytu hipotecznego jest działka. Jeżeli posiadasz własną działkę – bez problemu zostanie ona uznana za wkład własny i nie będziesz musiał wpłacać bankowi żadnych dodatkowych pieniędzy w ramach wkładu. Jak zatem widać – można wziąć kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego pod postacią gotówki. Aby tak się stało, należy przygotować odpowiednie dokumenty, przede wszystkim: warunki zabudowy lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także wypis z rejestru gruntów i odpis z księgi wieczystej.

Działka budowlana nie może być także obciążona innymi zobowiązaniami hipotecznymi. Posiadanie działki to doskonała forma na pokrycie wkładu własnego i możliwość otrzymania kredytu hipotecznego, bez potrzeby odkładania dużych oszczędności.

Ile potrzeba wkładu własnego?

Trzeba wiedzieć, że banki wymagają wkładu własnego – jeszcze jakiś czas temu większość instytucji wymagała wkładu w wysokości 10% wartości nieruchomości, obecnie zaś jest to zwykle 20%. Ile wynosi minimalny wkład własny w 2022 roku? W przypadku kupna mieszkania wymagany wkład to obecnie 10%.

Dla przykładu: jeśli nabywamy mieszkanie warte 300 000 zł, to musimy dysponować wkładem w wysokości 30 000 zł.

Jednakże przy takim wkładzie większość banków próbuje dodatkowo się zabezpieczyć, a mianowicie konieczne jest wówczas ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Im wyższy wkład własny – tym lepiej. Można bowiem uzyskać lepsze warunki kredytowe, mając większe oszczędności.

Jak już wspominaliśmy – uzyskanie kredytu hipotecznego jest również możliwe bez posiadania wkładu w formie pieniężnej. Owszem; wymagany wkład własny oznacza, że trzeba wykazać jakąś formę zabezpieczenia, lecz może to być działka budowlana. Bardzo często uzyskane w ten sposób kredyty hipoteczne są korzystniejsze (na przykład mają niższe oprocentowanie).

Tego rodzaju wkład własny honorują takie banki, jak: Alior Bank, Bank Millennium, mBank, ING, Santander, Credit Agricole, Getin Bank, Pekao. Można przyjąć, że większość banków patrzy przychylnie na takie zabezpieczenie kredytu.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!