awbud.pl

Dom i Budownictwo

wiertła
Budownictwo

Jakie wiertło do cienkiej blachy stalowej?

Wiercenie otworów w materiałach metalowych wymaga zastosowania wierteł wykonanych z materiału charakteryzującego się dużą odpornością na ścieranie i działanie wysokich temperatur. Najczęściej są to wiertła typu HSS, czyli wykonane ze stali szybkotnącej wzbogaconej dodatkami stopowymi nadającymi wiertłom pożądane właściwości. W sprzedaży znajdziemy wiertła standardowe, do nawierceń, otwornice i wiertła stopniowe, które zapewniając możliwość precyzyjnego wiercenia większych otworów.

Co to są wiertła stożkowe?

Jeśli szukasz narzędzia, które pozwoli uniknąć poderwania cienkiej blachy podczas wiercenia i umożliwi wykonanie otworu o nieco większej średnicy, najlepszym wyborem wydaje się wiertło stożkowe. Tego typu wiertła swoim wyglądem przypominają choinkę. Składają się z kilku pierścieni – stopni, które pozwalają zagłębiać się w materiale i stopniowo poszerzać otwór do żądanej średnicy. Zastosowanie tego typu wierteł polecane jest zwłaszcza przy obróbce blach cienkich, gdy zależy nam na uzyskaniu otworu o większej średnicy i dużej regularności, bez widocznie uszkodzonych krawędzi. Wiertła stopniowe mają również tę zaletę, że nie trzeba wymienić wiertła, by wywiercić kilka otworów o różnych średnicach. Po prostu nawiercamy blachę do określonego stopnia wiertła, dzięki czemu otrzymujemy otwór o pożądanej średnicy.

Wiertło stożkowe czy otwornica?

Alternatywą dla wierteł stopniowych są otwornice. Są to specjalne rodzaje wierteł umożliwiających wiercenie otworów o dużej średnicy w wielu typach materiałów. To sprzęt szczególnie chętnie i często stosowany w stolarstwie i przy realizacji prac wykończeniowych, w tym do wiercenia otworów pod przewody instalacyjne. W sprzedaży znaleźć można również otwornice bimetalowe przystosowane do wiercenia w materiałach metalowych. Trzeba jednak pamiętać, że przy wierceniu w cienkich blachach otwornice mają tendencję do blokowania się w materiale, przez co wiercenie staje się niewygodne, a dodatkowo może zakończyć się uszkodzeniem powierzchni blachy, łącznie z ryzykiem jej punktowego rozerwania. Wiertła stopniowe są znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu, zwłaszcza przy wierceniu otworów w cienkich blachach. Z wykorzystaniem tego typu sprzętu można wiercić otwory o dość dużej średnicy z gwarancją uzyskania gładkich krawędzi, które nie wymagają dodatkowej obróbki.

Do nawiercania otworów w cienkich blachach stalowych najlepiej wybierać wiertła stopniowe. Sięgając po tego typu sprzęt, nie trzeba wykonywać wiercenia punktowego i ryzykować powierzchniowego uszkodzenia blachy w miejscu wiercenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *