awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Meble do ciemnego salonu
Dom

Meble do ciemnego salonu – czy muszą być jasne?

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz częściej stawia się na ciemne, stonowane kolory – grafit, brązy, a nawet czerń. Wśród odważniejszych kolorów ścian, które szczególnie upodobali sobie współcześni inwestorzy, są także butelkowa zieleń i granat. We wnętrzach ważne jest jednak odpowiednie doświetlenie pokoju światłem naturalnym. Ciemne kolory ścian wpływają raczej niekorzystnie na ilość światła w pokoju. Czy w takim razie koniecznie trzeba je zrównoważyć jasnym kolorem mebli?

Jasne meble w ciemnym pokoju – kiedy warto?

Jasne meble, w kolorze bieli, beżu czy naturalnego drewna, mogą być dobrym rozwiązaniem, gdy chce się uzyskać efekt ponadczasowości, a jednocześnie naturalności wnętrza. Dzięki kontrastom pokój może stać się nie tylko jaśniejszy, ale również bardziej wyrazisty. Meble do salonu w jasnej tonacji można wykorzystać do wnętrz w stylu klasycznym czy prowansalskim, ale również skandynawskim. Świetnie sprawdzają się także białe meble w towarzystwie czarnych ścian czy podłóg – to rozwiązanie nieco ekscentryczne, ale z pewnością ponadczasowe, szczególnie w bardzo nowoczesnych salonach. Pozwoli ono optycznie podwyższyć pomieszczenie, a przy okazji sprawi, że salon nie będzie się wydawał zbyt ponury.

Kiedy warto wybrać ciemne meble do ciemnego salonu?

Ciemne meble są ponadczasowe, a przy tym bardzo praktyczne – słabo widać na nich zabrudzenia. Doskonale nadają się do salonów w stylu loftowym, które z samego założenia mają być surowe. Czarne, grafitowe lub ciemnobrązowe meble doskonale sprawdzą się w salonie pomalowanym na szary, grafitowy lub granatowy kolor. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz preferowane są również bardzo ciekawe miksy kolorystyczne – na przykład grafitowe meble na tle grafitowych ścian, ale przy jasnobrązowej podłodze i szmaragdowych meblach wypoczynkowych.

Czym się kierować przy wyborze mebli do ciemnego pokoju?

Jeśli pomieszczenie jest ciasne i nie ma zbyt wielu okien, wtedy będzie do niego wpadało niewiele światła słonecznego. Bywają jednak wyjątki – na przykład pokoje z oknami od zachodu, w których przez większość dnia jest bardzo jasno. Wtedy w zestawieniu z ciemnymi meblami najlepiej sprawdzają się jasne meble. Gdy jednak salon jest duży i przestronny, a także perfekcyjnie rozświetlony, można sobie pozwolić na ciemne ściany czy meble w ulubionych, stonowanych kolorach. Takie wnętrza wydają się dość surowe i męskie, ale decyduje się na nie również wiele kobiet, ponieważ są po prostu efektowne. Z pewnością wśród wielu mebli dostępnych w sklepie uda się dopasować te idealne do konkretnego wnętrza.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!