awbud.pl

Dom i Budownictwo

meble i dodatki
Dom

Meble i dodatki w kolorze terakoty. Z czym je łączyć i gdzie pasują?

Kolor terakoty swoim odcieniem przypomina glinę bądź cegłę. Najbardziej pasuje do wnętrz w stylu retro, rustykalnym lub prowansalskim. Dobrze prezentuje się m.in. w otoczeniu jasnych barw, brązów lub energetycznych zieleni. Takie duety najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach.

Pomarańcz we wnętrzach działa pobudzająco i energetyzująco. Nastraja pozytywną energią i sprawia, że wnętrze wydaje się cieplejsze.

Kolor terakoty ‒ z jakimi kolorami go łączyć?

Wykończenie mieszkania to finalny i najciekawszy etap remontu. Od niego zależy ostateczny wygląd naszej metamorfozy, dlatego warto dobrze przemyśleć, na jakie barwy chcemy postawić i z czym je komponować. Jednym z najnowszych trendów dekoratorskich jest terakota, czyli przytulny odcień pomarańczowego. Wnętrza zaaranżowane w tej ciepłej ceglastej barwie są atrakcyjne i niebanalne. W otoczeniu przygaszonego oranżu najlepiej sprawdzą się brązy, biele i zielenie. Czysta biel złagodzi intensywność koloru pomarańczowego i sprawi, że stanie się on bardziej subtelny. Pomieszczenie urządzone w taki sposób zyska wrażenie czystości i świeżości. Wykończenie mieszkań przy użyciu naturalnych surowców, takich jak drewno czy terakota, wraca do łask i sprawdza się w wielu różnych stylach.

Zwolennicy energetycznych i wyrazistych połączeń w dekoracji pomieszczeń mogą zdecydować się na zestawienie pomarańczu z zielenią. Może to być zieleń żywych kwiatów lub kolor zasłon i ramek na ścianach. Zestawienia dwóch tak żywych kolorów najlepiej sprawdzą się w przestronnych pokojach dziennych, w których jest duży dostęp naturalnego światła słonecznego. Dzięki temu unikniemy utworzenia efektu ciemnego i przytłaczającego pomieszczenia. Bazując na najmodniejszych propozycjach wnętrzarskich, można też zdecydować się na przełamanie pomarańczu spokojną szarością i czernią. W obecnych trendach to jedno z chętniej wykorzystywanych rozwiązań w pokojach nastolatków. 

Pomarańcz wygląda szlachetnie w kompozycji ze złotem lub miedzią. Będzie to dobra propozycja dla pokoi dekorowanych w guście ekstrawaganckiego glamour lub etnicznego boho.

Do jakich pomieszczeń pasuje kolor terakoty?

Jeżeli pomarańcz będzie kolorem dominującym, a więc znajdzie się np. na ścianach lub wielkogabarytowych meblach wypoczynkowych ‒ narożniku i fotelach ‒ wówczas najlepiej sprawdzi się w salonie. Metraż tego pokoju jest zwykle tak duży, że nawet jeżeli wnętrze stanie się optycznie mniejsze, nie będzie w nim wrażenia ciężkości. Kolor terakoty do aranżacji można wprowadzić nie tylko poprzez zastosowanie farby lub tapety, ale też naturalnej cegły. W takim wydaniu pomarańcz może zagościć w kuchni pomiędzy szafkami lub na ścianie klatki schodowej. W otoczeniu listw ledowych cegła nabierze bardziej oryginalnego charakteru. Gliniany odcień terakoty może pojawić się także jako propozycja do aranżacji gabinetu lub łazienki. W przypadku tych pomieszczeń lepiej jednak zachować umiar i wybrać jedynie kilka dodatków w tej barwie, aby pomieszczenia nie wyglądały zbyt jaskrawie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *