awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Dom

Sezon kominków elektrycznych w pełni! Jaki rodzaj wybrać?

Sezon jesienno-zimowy w pełni, a to oznacza, że kominki elektryczne znowu stają się jednym z najczęściej kupowanych urządzeń grzewczych. Przed zakupem warto jednak porządnie się zastanowić. Nad czym? Pierwszą rzecz, jaką warto wziąć pod uwagę, jest rodzaj kominka. Jakie mamy do wyboru?

Jakie są rodzaje kominków elektrycznych? 

Kominek elektryczny to urządzenie, które imituje prawdziwe kominki na opał, dzięki czemu dodaje pomieszczeniom wyjątkowego, przytulnego charakteru. Większość modeli pełni także funkcję grzewczą, chociaż ich moc jest bardzo różna. Zazwyczaj są to rozwiązania mające za zadanie dogrzać pokój. Ponadto, kominki elektryczne można też podzielić ze względu na rodzaj płomieni. Nie wszystkie imitują prawdziwy ogień, bo palenisko niektórych wygląda np. jak kostki lodu. Część modeli tworzy także parę wodną. 

Niemniej, kominki elektryczne dzieli się przede wszystkim ze względu na ich budowę/sposób montażu. Pozostałe wymienione rzeczy (moc grzewcza, rodzaj płomieni) występują w każdym typie kominka. Ważne więc, aby na początek podjąć decyzję o tym, jakiego modelu szukamy. 

  • Wolnostojące – można je postawić w dowolnym miejscu, a nawet przestawiać zależnie od potrzeb. Wyglądem najczęściej przypominają kozę, jednak na rynku istnieją też inne, bardziej tradycyjne formy. Dają domownikom najwięcej swobody. Świetnie sprawdzają się też w domkach letniskowych, na działce czy w biurze. 
  • Ścienne – to kominki, które zawieszamy na ścianie. Mogą być już w gotowej obudowie lub bez, czyli jedynie w formie wkładu (wtedy sami decydujemy o rodzaju obudowy). Nie są mobilne, ale dają wiele możliwości aranżacji. Można je idealnie dopasować do wystroju wnętrza. 
  • Narożne – jak wskazuje nazwa, to kominki, które stawiamy rogu pokoju. Zazwyczaj są to urządzenia imitujące klasyczne, duże kominki lub bardzo nowoczesne, w formie prostokąta. Zajmują niewiele miejsca, ale nie są mobilne. 

Montaż każdego typu kominka jest stosunkowo prosty. Potrzeba jedynie bezpiecznego dostępu do sieci elektrycznej. Niewielkie problemy mogą się pojawić w przypadku instalacji urządzenia ściennego, jednak jest to wciąż stosunkowo prosty proces, który nie wymaga dużych prac. 

Na co uważać? 

Wybierając typ kominka elektrycznego, należy pamiętać o kilku podstawach. Przede wszystkim komfort użytkowania zależy nie tylko od rodzaju, lecz również od jakości i funkcjonalności. To zatem ważne, aby wybrać sprawdzoną na rynku firmę i robić zakupy jedynie w sklepach specjalizujących się w systemach grzewczych. Ponadto, chociaż urządzenia elektryczne można zamontować niemal wszędzie, wciąż trzeba zadbać o kilka rzeczy. Miejsce powinno być suche, możliwie dalekie od mebli i tekstyliów domowych np. zasłon. Należy unikać zbierania się kurzu w urządzeniu. 

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!