awbud.pl

Dom i Budownictwo

Zastosowanie pneumatyki w przemyśle meblarskim
Budownictwo

Zastosowanie pneumatyki w przemyśle meblarskim i drzewnym

Rozwiązania pneumatyczne są bardzo często używane w przemyśle drzewnym, jak i meblarskim. Dzięki nim praca w branży rzemieślniczej oraz drzewnej staje się o wiele prostsza oraz bezpieczniejsza.

Rozwiązania pneumatyczne są bardzo często używane w przemyśle drzewnym, jak i meblarskim. Dzięki nim praca w branży rzemieślniczej oraz drzewnej staje się o wiele prostsza oraz bezpieczniejsza.

przewód wentylacyjny w branży drzewnej

Najistotniejszym elementem, który znajdziemy w zakładach przemysłu drzewnego na świecie są węże odciągowe, które są w stanie oczyścić prawie całe miejsce pracy z pyłów oraz wiór, które mogą przeszkadzać podczas wykonywania codziennych czynności w zakładzie produkcyjnym, tartaku itp. Są one produkowane z poliuretanu oraz ocynkowanej stali, co wzmacnia ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, które mogą się pojawić wraz z wymagającym środowiskiem pracy w tartaku. W czasie produkcji drewnianych wyrobów elastyczne węże ssawne mogą posłużyć jako komponent odpowiedzialny za odprowadzanie olejów tłuszczy czy oparów, które pochodzą z używanych rozpuszczalników. Fakt ten sprawia, że pneumatyka bez problemu pełni funkcję zabezpieczającą w przemyśle drzewnym. Umożliwia ona wentylację zakładu, zmniejsza awaryjność innych urządzeń i zapobiega zapłonowi pyłu drzewnego.

siłowniki tloczyskowe w przemyśle meblarskim

W zakładzie produkcyjnym możemy znaleźć również urządzenia pneumatyczne takie jak siłowniki, szlifierki i wiertarki, które mogą zostać użyte w różnych typach robót w trakcie mechanicznej obróbki drewna lub mebli. Przykładem może być przerabianie detali, wykonywanie utworów czy też przygotowanie powierzchni pod dalsze prace.

Mówiąc o branży drzewnej nie sposób nie wspomnieć o urządzeniach pneumatycznych, które mogą rozprowadzać substancje o różnej lepkości na danym produkcie. Mowa tutaj o pistoletach natryskowych, służących do prac zabezpieczających oraz wykończeniowych związanych z drewnem. Obok nich znajdują się także pistolety lakiernicze, które są używane do rozprowadzania lakieru, olei bądź farb. Nie jest tajemnicą, że to właśnie nakładanie substancji metodą natryskową zapewnia bardzo wysoką jakość wytwarzanego produktu oraz oszczędną w czasie pracę. Pistolety te pomagają również w ograniczeniu zużycia materiału dzięki regulowanemu strumieniu.

pistolet przy lakierowaniu natryskowym płyt fornirowych

Pomoc płynącą od pneumatyki jesteśmy w stanie zauważyć też podczas działań na liniach produkcyjnych czy logistycznych. Mowa tutaj o chwytakach pneumatycznych oraz ssawkach próżniowych, które są bardzo pomocne dla całego procesu. Chwytaki są odpowiedzialne za transport przedmiotów na nieduże odległości, tym samym go unieruchamiając. Przyssawki do drewna tymczasem wytwarzają próżnię, żeby umożliwić unoszenie fragmentów charakteryzujących się delikatnością oraz dużą porowatością. Można je też swobodnie konfigurować, co pomaga w dostosowaniu ich do użycia w przemyśle. W ich bezproblemowym wykorzystaniu pomaga też fakt, że są one wykonane ze zróżnicowanych materiałów takich jak sylikon, NBR czy poliuretan.

przyssawki do drewnianych bloków
chwytaki próżniowe z ssawkami silikonowymi

W przemyśle meblarskim oraz drzewnym zastosowanie pneumatyki może przynieść bardzo pozytywne skutki i jest dużym usprawnieniem dla zakładu produkcyjnego. Narzędzia, które wykorzystują sprężone powietrze charakteryzują się lekkością oraz łatwością użycia co zwiększa funkcjonalność zakładu. Instalacje pneumatyczne mogą bardzo wspomóc codzienną pracę nie tylko dzięki narzędziom, ale również poprzez odpowiednią wentylację stanowiska pracy. Zobacz więcej na www.pneumat.com.pl