Dom i Budownictwo

Księga wieczysta
Lifestyle

Księga wieczysta – w zasięgu ręki, bez wychodzenia z domu

Najważniejszą sprawą podczas przystępowania do zakupu działki lub nieruchomości jest upewnienie się, czy znamy wszystkie związane z nią informacje. Nie chodzi wyłącznie o rozmiar działki lub mieszkania, dotychczasowego właściciela i cenę, ale również – obecność obciążeń hipotecznych i innych ważny spraw. Należy upewnić się, czy stan podany w księdze zgadza się z ofertą sprzedaży od naszego potencjalnego kontrahenta. Jest to o tyle ważne, że to właśnie księga wieczysta przedstawia realny i faktyczny stan nieruchomości. Dlatego – dla własnej pewności, lepiej do niej zaglądnąć przed podjęciem decyzji zakupowej.

Księga wieczysta – czy i dlaczego jest tak istotna?

Księgi wieczyste jeszcze niedawno występowały w wersji papierowej i były przechowywane w archiwach urzędowych. Obecnie natomiast – na skutek ich wzrastającej ilości – archiwa te zostały zgigitalizowane. Czyli – przekonwertowane na wersję elektroniczną, z którą zapoznać się można w internecie.

Księgi wieczyste to ważne dokumenty prawne, które przechowują informacje na temat aktualnego stanu nieruchomości, a także ich przeszłości. Dzięki temu, obrót nieruchomościami na rynku odbywa się w sposób właściwy i przejrzysty. Prowadzenie ksiąg wieczystych jest obowiązkiem sądów rejonowych i jest regulowane przez specjalną ustawę.

W funkcjonowaniu ksiąg wieczystych istotne jest to, że dostęp do nich jest jawny oraz powszechny, czyli – każdy potencjalnie zainteresowany nabywca danej nieruchomości może zapoznać się z jej stanem prawnym.

Informacje w księgach wieczystych – jak czytać, czego szukać?

Księgi wieczyste zawierają szereg kluczowych informacji, określających status danej nieruchomości. Biorąc pod uwagę ich treść, składają się z czterech rozdziałów, poświęconych osobnym tematom.

Z lektury pierwszego rozdziału dowiesz się jakie jest oznaczenie danej nieruchomości oraz jakie prawa zostały z nią związane. Drugi rozdział obejmuje informacje takie jak rodzaj własności lub sposób użytkowania danej nieruchomości. Kolejny, trzeci rozdział, poświęcony jest wpisom ograniczającym prawa rzeczowe, rozporządzanie nieruchomością lub użytkowanie wieczyste. Ostatni rozdział dotyczy wpisów związanych z samą hipoteką.

Jak odnaleźć księgę wieczystą?

Wbrew pozorom, odnalezienie księgi wieczystej jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy w tym celu użyć specjalnych wyszukiwarek internetowych dedykowanych właśnie do odnajdywania ksiąg. Jeśli nie znasz numeru danej księgi – nic straconego. Można również wyszukać księgi wieczyste po adresie danej nieruchomości lub gruntu. Po odnalezieniu numeru księgi – będzie mógł również zapoznać się z jej treścią.

księgi wieczyste warto sprawdzać nie tylko przed dokonaniem zakupu nieruchomości lub działki, ale również przed rozpoczęciem ich najmu. Wielu przedsiębiorców korzysta również z ksiąg wieczystych by zweryfikować swoich potencjalnych kontrahentów pod kątem ich wiarygodności. Ponadto, zaglądnięcie do księgi wieczystej to świetny sposób by dowiedzieć się, kto jest właścicielem działki, która z dowolnych powodów budzi nasze zainteresowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.