Dom i Budownictwo

magnes
Budownictwo

Możliwe zastosowania dla kulek neodymowych

Rosnąca dostępność magnesów neodymowych charakteryzujących się niezwykle silnymi właściwościami magnetycznymi stała się zachętą dla producentów drobnych gadżetów kreatywnych do stworzenia zupełnie nowej kategorii zabawek magnetycznych. Bazą tego typu akcesoriów są mające niewielką średnicę kulki neodymowe, które dzięki ich wyjątkowym zdolnościom można swobodnie ze sobą łączyć, wykorzystując do tworzenia niezwykle złożonych konstrukcji.

Krótka charakterystyka magnesów stałych

To materiały wytwarzane metodami metalurgii proszków poprzez prasowanie określonych komponentów w wysokiej temperaturze, w polu magnetycznym. W przypadku kulek neodymowych i innych tego typu magnesów są one produkowane z trzech pierwiastków – neodymu, żelaza i boru, a ich cechą charakterystyczną są niezwykle silne właściwości magnetyczne. Co warte podkreślenia, współcześnie dostępne w sprzedaży kulki neodymowe są najczęściej materiałami izotropowymi, czyli siła ich magnetycznego oddziaływania jest jednakowa we wszystkich kierunkach. To w sposób zasadniczy odróżnia je od magnesów anizotropowych, których właściwości magnetyczne są ściśle ukierunkowane – silniejsze w określonym kierunku. Ze względu na izotropowy charakter magnetyczne kulki wykonane z magnesów neodymowych doskonale sprawdzają się w charakterze kreatywnych zabawek, umożliwiając tworzenie różnorodnych brył i kształtów.

Czy tylko zabawki?

Ze względu na niewielką średnicę typowych kulek neodymowych (5-6 mm) są one materiałem najczęściej wykorzystywanym do produkcji drobnych gadżetów antystresowych i zabawek kreatywnych dedykowanych zarówno młodszym, jak i starszym odbiorcom. Oczywiście dla tych wyjątkowych materiałów można znaleźć również mnóstwo innych zastosowań. Kulki neodymowe, zwłaszcza ich kolorowe wersje, są dobrym pomysłem na tworzenie efektownej biżuterii magnetycznej, drobnych dekoracji czy błyszczących ozdób choinkowych. Ich sporą zaletą jest możliwość łatwej modyfikacji kształtu raz stworzonej ozdoby, co przed kreatywnymi osobami otwiera wachlarz wręcz nieskończonych możliwości. Kulek o silnych właściwościach magnetycznych można używać także jako elementów mocujących do magnetycznych tablic lub ścian malowanych farbami magnetycznymi.

W sprzedaży znajdziesz zarówno gotowe zestawy składające się niekiedy nawet z kilkuset kulek neodymowych, jak i pojedyncze kulki o średnicy 5-6 mm, dostępne w różnych kolorach, których możesz używać do wielu celów bazujących na wykorzystaniu ich silnych właściwości magnetycznych. Oczywiście z pojedynczych kulek można stworzyć większy zestaw do kreatywnej zabawy lub stworzenia antystresowego gadżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.