awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Budownictwo

Specyfika i zastosowanie forniru kamiennego

Wśród różnych materiałów ściennych można wymienić fornir kamienny. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej oraz zapoznać się z możliwościami jego zastosowania w praktyce.

Czym jest fornir kamienny?

Fornir kamienny jest jedną z okładzin, które są stworzone z naturalnego kamienia. Jest to materiał, który charakteryzuje się wysokim poziomem elastyczności oraz miękkości, dzięki czemu łatwo można go dopasować do wybranej powierzchni. Jest to materiał o właściwościach wodoodpornych, dlatego można go stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Możliwe jest jego aplikowanie na wielu powierzchniach.

Jak powstaje fornir kamienny?

Pierwszy etap produkcji forniru kamiennego obejmuje przygotowanie skały, aby rozszczelnić łupek. Działanie to najczęściej jest realizowane z wykorzystaniem palnika. Następnie na powierzchnię skały wylewana jest żywica oraz kładzione są cienkie włókna szklane lub bawełniana flizelina. Całość ponownie smarowana jest żywicą oraz pozostawiona do wyschnięcia. Ostatnim etapem jest zerwanie żywicy oraz uzyskanie wierzchniej warstwy forniru.

Obróbka forniru kamiennego

Powstałe arkusze forniru kamiennego są cięte. Do tego celu wykorzystuje się różne rodzaje ostrzy, na przykład noże do tapet lub gilotyny. Jednak najskuteczniejsze są piły mechaniczne do cięcia kamienia. Oprócz tego fornir kamienny podczas aplikacji powinien być klejony, dlatego istnieje konieczność wybrania odpowiedniego produktu do tego celu. Przed wyborem kleju należy wziąć pod uwagę specyfikę miejsca, w której ma być ułożony fornir, czyli wilgotność oraz temperaturę.

Zastosowanie forniru kamiennego

W obecnych czasach fornir kamienny ma bardzo szerokie możliwości zastosowania. Fornir jest dość lekki, a jego waga nie jest zbyt duża. Dlatego z powodzeniem może być stosowany we wszystkich miejscach, w których nie sprawdza się tradycyjny kamień, na przykład ze względu na jego wagę. Oprócz tego fornir jest bardzo elastyczny, dlatego można go używać do powierzchni o nieregularnych kształtach, takich jak na przykład owale lub łuki.

Impregnacja forniru kamiennego

Wiele osób zastanawia się, czy powinno się impregnować fornir kamienny. Takie działanie jest możliwe, jednak nie jest obowiązkowe. Dlatego decyzja w każdym przypadku należy do właściciela. Zaaplikowana powłoka ochronna na pewno w pozytywny sposób wpłynie na strukturę kamienia oraz zabezpieczy go przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak brud, kurz lub działanie wilgoci. Dzięki temu fornir zachowa swój atrakcyjny wygląd przez dłuższy czas.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!