awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Budownictwo

Ile kosztuje budowa domu 100m2 – szukamy oszczędności

Planujesz budowę domu? Pomyśl o oszczędzaniu na ten cel znacznie wcześniej. Im większy własny wkład, tym w trakcie inwestycji mniej przykrych niespodzianek, a i echo kredytu hipotecznego znacznie dalej. Warto również inwestycję przeprowadzać etapami, a część prac, jeśli tylko jest to możliwe, wykonać samodzielnie.

Działka i projekt domu

Zacząć oczywiście trzeba od odpowiedniego miejsca pod inwestycję. Jeśli posiadamy już działkę – to świetnie, jeśli nie – musimy uwzględnić koszt nawet 50 000 złotych. Wszytko zależy od wielkości działki oraz jej usytuowania. Im mniejsza miejscowość z dala od dużego miasta, tym i cena niższa, tylko nie zawsze chcemy się tam właśnie budować. Działki budowlane w okolicach dużych miast mogą być nawet trzy razy droższe. Warto popytać w rodzinie – może ktoś ma taką działkę i zechce sprzedać ja taniej?

Najpopularniejszymi projektami domów jednorodzinnych są te do 100m2. Ile kosztuje budowa domu 100m2? – Oszczędzić już możemy na samym projekcie. Wystarczy kupić gotowy. Jest to znacznie tańsze niż projekt indywidualny. Różnica może nawet sięgać 10 000 złotych. Gotowy możemy kupić już od dwóch tysięcy. Warto w tej kwestii schować ambicje o oryginalnych budowlach, a skupić się na funkcjonalnym i wygodnym domu jednorodzinnym. Do 4 000 kupimy na pewno ciekawy i ładny projekt.

Stan surowy

Ile kosztuje budowa domu 100m2 w stanie surowym? – Na tym etapie możliwe są realne oszczędności. Warto wcześniej zrobić również kosztorys i zastanowić się, jakie prace możemy wykonać samodzielnie. Jeśli to możliwe, materiały pod budowę domu można zakupić już wcześniej. Dzięki temu możemy skorzystać na przykład z posezonowych obniżek lub promocji. W ten sposób możemy znacznie zaoszczędzić na materiale – nawet do kilku tysięcy.

Największą część pochłonie zlecenie i zapłacenie fachowcom, którzy wykonają większość prac. Ale tutaj również da się oszczędzić, jeśli jakąś część prac wykonamy samodzielnie lub przy pomocy rodziny. Kopanie, wylewanie fundamentów, stawianie ścian – jeśli tylko czujemy się na siłach – to w naszej kieszeni zostanie kwota, którą powinniśmy zapłacić firmie budowlanej. Ile kosztuje budowa domu 100m2, jeśli całość prac zlecimy firmie? Może to nas kosztować około 150 000 złotych. W cenę wliczone są materiały oraz robocizna. Na tym etapie największe koszty generuje także rodzaj poszczególnych komponentów – możemy zakupić okna z PCV lub drewniane, a te drugie mogą być nawet 10 000 złotych droższe. Pokrycie dachu, w zależności, na co się zdecydujemy, również może się znacznie różnić.

Stan deweloperski

Wszystkie niezbędne instalacje w domu jednorodzinnym, m.in. hydrauliczna i elektryczna, to również duże wydatki. W zależności od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujemy, musimy liczyć się z kosztem nawet 30 000 złotych. Do tego dochodzą ocieplenia, elewacje, parapety, tynki itp. To są również bardzo duże koszty, ale niezbędne, jeśli chcemy, aby nasz dom generował w przyszłości realne oszczędności. Ile kosztuje budowa domu 100m2? – Ogólny koszt waha się od 300 000 złotych – ale to inwestycja na lata.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!