awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Grubościówka do pracy z drewnem
Budownictwo

Grubościówka do pracy z drewnem. Gdzie kupić, jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Grubościówka jest narzędziem przydatnym podczas wykonywania rozmaitych prac stolarskich. Jest to urządzenie o prostej konstrukcji, dlatego nauka posługiwania się nim nie jest trudna. Co warto wiedzieć o grubościówce?

Jak działa grubościówka?

Grubościówka do drewna (zob. https://maszyny-stolarskie.com.pl/grubosciowki/) jest tak naprawdę strugarką, która nadaje materiałom drewnianym pożądaną grubość. Na odpowiedniej wysokości należy ustawić noże skrawające, których zadaniem jest usunięcie nadmiaru drewna i nadanie desce wymaganej grubości. Wałek lub wałki dociskowe umożliwiają precyzyjną obróbkę poprzez nakierowanie materiału na ostrza. Te elementy wykonuje się z gumy lub metalu. Wałki gumowe lepiej tłumią drgania, lecz podczas długiej pracy mogą się przegrzać i zostawić ślady na drewnie.

Czy warto kupić grubościówkę?

Grubościówkę najlepiej kupić w specjalnym sklepie z narzędziami do obróbki drewna. Można wybrać sklep internetowy, który z pewnością będzie oferował szerszy asortyment. Przed wyborem urządzenia należy oszacować swoje potrzeby. Warto posiadać grubościówkę, ponieważ dzięki niej można zakupić tańszy materiał, który następnie samodzielnie się obrobi. Wstępnie obrobione deski są zdecydowanie droższe niż tarcica. Prawidłowe użytkowanie grubościówki pozwala na uzyskanie desek o wysokiej jakości. Materiał można dostosować do indywidualnych potrzeb. Posługiwanie się grubościówką nie wymaga dużego doświadczenia, dlatego może ją posiadać w swoim warsztacie niemal każdy.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie grubościówki?

By wybrać idealny model, warto przyjrzeć się parametrom urządzenia. Im większa moc silnika, tym lepsze zdolności grubościówki do radzenia sobie z twardym drewnem. Szybkość wykonania pracy można oszacować po ustaleniu prędkości posuwu. Cięższa grubościówka jest równoznaczna z większą stabilnością i bezpieczeństwem, a także dokładnością. W profesjonalnych warsztatach używa się właśnie ciężkich maszyn. Wysoka maksymalna grubość wiórów zapewnia szybką pracę.

Jaka grubościówka dla majsterkowicza będzie najlepsza? Z pewnością nie ma konieczności wyboru dużego blatu. Lepiej wybrać blat takiej wielkości, który nie zajmie całego warsztatu. Zbyt mały nie zapewni jednak komfortowej pracy. Grubościówki w zależności od modelu posiadają też różnego rodzaju zabezpieczenia. Mogą to być np. mechanizm zmniejszający odrzut, elektroniczna stabilizacja pracy lub miękki start. By czerpać satysfakcję z użytkowania urządzenia należy zapoznać się z jego specyfikacją.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!