awbud.pl

Dom i Budownictwo

Budownictwo

Ile kosztuje pozwolenie na budowę?

Wybudowanie swojego domu to marzenie wielu. Jest ono kosztowne, więc nie każdy jest w stanie je zrealizować. Jeżeli jesteś w gronie szczęściarzy, którym udało się odłożyć potrzebną gotówkę lub zaciągnąć dobry kredyt, to możesz zacząć przygotowania!

Zanim zostanie wbita pierwsza łopata…

Budowa domu często trwa kilka sezonów. Jest to uwarunkowane różnymi cechami budynku. Nawet jeśli przygotowaliśmy środki, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Na dobrą ekipę budowlaną musimy czekać nawet dwa lata.
Żeby wybudować dom to w pierwszej kolejności trzeba mieć na czym.

Koszty ziemi pod budowę są różne. Mogą się wahać od 80 zł do 180 zł za metr kwadratowy. Wpływ na ostateczną cenę gruntu w głównej mierze ma jego położenie.
Jesteś już posiadaczem wymarzonej działki? To teraz czas stawić czoła biurokracji.

Pierwsze koszty własnego domu

Poza kupnem ziemi, na której ma stanąć Twój wymarzony dom, załatwienie spraw związanych z biurokracją generuje pierwsze koszty.
Jak dużo za to zapłacimy? Odpowiedź oczywiście nie jest jednoznaczna.
Przed rozpoczęciem starań o pozwolenie na budowę, należy się upewnić, czy dana działka posiada decyzję o warunkach zabudowy. Jeśli takowej nie ma, w pierwszej kolejności trzeba złożyć odpowiedni wniosek, aby tę decyzję otrzymać

Możemy już przystąpić do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Sam wniosek starosta powiatowy wydaje za darmo. Koszty generowane są w innym miejscu.

Czego potrzeba aby złożyć wniosek?

Po pierwsze projektu zagospodarowania działki sporządzonego na aktualnej mapie do celów projektowych. Co to oznacza? Musimy posiadać zaplanowaną sieć kanalizacyjną, elektryczną i gazową. A także wszelkiego rodzaju mapki obrazujące zagospodarowanie przestrzenne. Pierwszy większy koszt ponosimy właśnie za mapkę do celów projektowych. Musimy ją otrzymać od profesjonalnego geodety. Jej koszt to około 650 złotych za hektar.

Drugi plik dokumentów zdobędziemy od architekta. I tutaj zaczynają się prawdziwe wydatki. Chodzi o projekt budynku, który jest niezbędny, do kompletu dokumentacji osoby starającej się o pozwolenie na budowę.

Koszt pracy architekta to kilka tysięcy!

Ostateczna cena zależy od nas samych. Jeżeli dom ma prostą bryłę to będzie tańszy, niż ten z wieloma trudnymi kształtami. Najdroższy jest projekt indywidualny, który bierze pod uwagę każdą zachciankę klienta.
Mowa o około 6 tysiącach złotych.

Mając taka wiedze, łatwo oszacować ile kosztuje pozwolenie na budowę. 7 tysięcy to kwota, jaką z pewnością trzeba przygotować, aby przebrnąć przez pierwszy etap budowy wymarzonego domu.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!