awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

wytrzymałe kwiaty na balkon
Dom

Jak wybrać wytrzymałe kwiaty na balkon słoneczny i zacieniony?

Kwiaty na balkonie sprawiają, że przestrzeń staje się dużo ładniejsza. Odpoczynek na balkonie, który jest okwiecony, staje się przyjemniejszy. Jak wybrać wytrzymałe kwiaty na balkon, które będą sobie dobrze radziły w słońcu, a jakie w miejscu zacienionym?

Wytrzymałe kwiaty na balkon nasłoneczniony

Wybierając kwiaty na balkon trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę nasłonecznienie. Na balkonie południowym będzie dużo więcej słońca niż na tarasie, który ma wystawę północną. Dlatego też inne rośliny będą się sprawdzały w każdym z tych miejsc.

Wybierając wytrzymałe kwiaty na balkon słoneczny nie można zapomnieć o petuniach. Są to rośliny, które zachwycają kolorystyką. Petunie występują w kolorze żółtym, białym, czerwonym, różowym, fioletowym czy pomarańczowym. Można tak wyliczać jeszcze długo. Warto jednak wspomnieć o kwiatach, które są dwukolorowe. Pięknie wyglądają petunie w kolorowe prążki lub z obwódką w innym kolorze.

Wybierając wytrzymałe kwiaty na balkon takie jak petunie trzeba pamiętać, że potrzebują one bardzo intensywnego podlewania. Na balkonie południowym można je nawadniać nawet dwa razy dziennie.

Pamiętając o regularnym podlewaniu oraz usuwaniu kwiatów, które przekwitły, nawet początkujący ogrodnicy mogą spodziewać się, że ich balkon będzie zachwycał feerią barw i budził podziw sąsiadów.

Nemezje to kolejne wytrzymałe kwiaty na balkon zachwycające wielobarwnymi odmianami, których jest około 60. Są to rośliny, które świetnie poradzą sobie nawet w bardzo nasłonecznionym miejscu. Należy je często podlewać oraz nawozić co 2-3 tygodnie. Nemezje są roślinami jednorocznymi.

Lawenda wąskolistna to kolejne wytrzymałe kwiaty na balkon, których uprawa jest wyjątkowo prosta. Trzeba pamiętać, że lawenda nie lubi wilgotnego podłoża dlatego koniecznie musi mieć drenaż w doniczce. Dzięki temu korzenie nie będą gniły.

Lawenda jest rośliną wieloletnią. Na zimę należy ją okryć lub przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura będzie w granicach 10 -13ºC. Ziemia w doniczce nie może przemarznąć. Na czas mrozów należy również ograniczyć podlewanie.

Poznaj niezawodne patenty na aranżację ogrodu przydomowego

Wytrzymałe kwiaty na balkon cienisty

Wszyscy wiemy, że zbyt duża ilość słońca jest bardzo trudna do zniesienia dla wielu kwiatów. Zbyt mała ilość słońca również nie jest tolerowana przez wiele roślin.

Wybierając wytrzymałe kwiaty na balkon ocieniony warto pamiętać o begoniach, które również są często proponowane, gdyż są łatwe w uprawie i jednocześnie wyjątkowo atrakcyjne. Jest to roślina, która kwitnie od maja do późnej jesieni. Należy jednak zadbać, by była często nawożona. Jest to warunek, który należy spełnić, gdy zależy nam na dużych i zdrowych kwiatostanach.

Dzwonki to kolejne wytrzymałe kwiaty na balkon północny. Są to drobne, urocze kwiatuszki, których na niewielkich roślinach znajduje się wyjątkowo dużo. Dzięki temu doniczki wyglądają jak fioletowe, granatowe lub białe dywaniki.

Fuksje to wytrzymałe kwiaty na balkon, które świetnie nadają się jako rośliny wiszące. Ich kwiaty, które tworzą długie pnącza wyglądają obłędnie. Pięknie prezentują się samodzielnie w donicach, jak i w kompozycjach kwiatowych.

Wybierając wytrzymałe kwiaty na balkon zacieniony warto również pamiętać o roślinach, które może nie mają zbyt okazałych kwiatostanów, ale za to ich liście są barwne i niespotykane. Funkia, żurawka ogrodowa czy bluszczyk kurdybanek to rośliny, które będą stanowiły idealne uzupełnienie kompozycji kwiatowych.

Wybierając kwiaty na balkon koniecznie należy pamiętać, by dobrać rośliny do warunków, które występują na naszym tarasie. Tylko odpowiednio dobrane rośliny będą rosły bujnie i będą prawdziwą ozdobą balkonu.

Przeczytaj też: co na balkon zamiast płytek?

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!