awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

oświetlenie altany
Ogród

Oświetlenie altany

Dobre oświetlenie altany jest bardzo ważne, zależy od preferencji właściciela, ale również od dostępu do źródła światła. Przy wyborze lamp warto zastanowić się nad ich ilością oraz rozmieszczeniem. Należy pamiętać, że oświetlenie altany nie powinno pełnić funkcji tylko dekoracyjnej.

Wybór zasilania do oświetlenia altany

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze źródła oświetlenia altany są posiadane zdolności czerpania energii. Jeśli istnieje możliwość doprowadzenia prądu do ogródka, sprawa staje się bardzo prosta, jednak w innym przypadku warto poszukać innych alternatyw.

W takich przypadkach można skorzystać z solarnego oświetlenia altany. Takie rozwiązanie jest bardzo ekologiczne oraz mało kosztowne. Lampy zasilane na promienie słoneczne ładują się samodzielnie i nie potrzebują innych źródeł energii. Jednak w przypadku pochmurnych dni może okazać się, że zaabsorbowanej energii nie wystarczy na całą noc. W takich momentach przydają się awaryjne źródła światła.

Można również zamontować ledowe oświetlenie do altanki w ogrodzie. Istnieją dwie alternatywy, ponieważ takie lampy mogą być zasilane zarówno za pomocą baterii, jak i zwykłego podłączenia do gniazdka. Żarówki LED charakteryzują się dużą energooszczędnością oraz długim czasem działania.

Poznaj niezawodne patenty na aranżację ogrodu przydomowego

Optymalna liczba lamp do oświetlenia altany

Przed dokonaniem tego wyboru warto skupić się nad przestrzenią, którą trzeba oświetlić. Ponieważ, ilość oraz rozmieszczenie lamp zależy przede wszystkim od budowy, oraz pomysłów na aranżacje altany. Jeden duży strumień światła. w przypadku niewielkiego pomieszczenia. pozwoli na oświetlenie altany w całości. Będzie on również dużo bardziej ekonomiczny w zasilaniu niż kilka mniejszych lamp. W takim przypadku warto postawić na mocne oraz duże źródło światła.

Wiszący na środku, duży żyrandol lub lampa z pewnością poradzi sobie z oświetleniem altany prawie każdego typu. Kolejnym jego plusem jest to, że nikt ani nic nie będzie go zasłaniać, a do tego nie będzie zajmował potrzebnej przestrzeni. Co więcej, takie oświetlenie altany skupia się głównie na samym centrum altany.

Natomiast kilka lamp może sprawdzić się nie tylko w dużych przestrzeniach, ale również jest wykorzystywany w celach dekoracyjnych. A ich oddzielne włączniki sprawią, że będzie można zmieniać natężenie oraz intensywność światła. Pozwoli ono na równomierne rozjaśnienie każdej części altany, a nie tylko samego środka. Wykorzystanie wielu żarówek stwarza w pomieszczeniu odpowiedni klimat.

Kolejną możliwością jest montaż lamp z regulowanymi kloszami w rogach altany. Pozwoli to na nakierowywanie źródeł świateł, co może przydać się w altankach o nieco bardziej skomplikowanej budowie.

Oświetlenie altany to nie tylko dekoracja

Altany powinny być bardzo dobrze oświetlone, ponieważ grille oraz imprezy często trwają do późnego wieczora. Dlatego właśnie warto postawić na dobre światło, ponieważ lampy dekoracyjne mogą stanowić tylko mały dodatek. Ponieważ, wbrew pozorom dobre oświetlenie altany jest kluczowe w przypadku organizacji przyjęć oraz spotkań.

Poza głównym światłem warto postawić również na lampy dekoracyjne. Pomogą one w nadaniu specjalnego klimatu oraz zachwycą gości. Jednak należy pamiętać, że ozdobne oświetlenie altany nie zastąpi dobrego źródła światła. Należy pamiętać, że takie akcesoria mogą znajdować się zarówno w środku, jak i na zewnątrz altany.

Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie altany nie tylko w środku, ale również zaznaczenie za pomocą lamp wejścia do pawilonu. Pozwoli to na uniknięcie wypadków oraz błądzenia po ciemku.

Dowiedz się też, jak wykorzystać opony w ogrodzie, by były prawdziwą ozdobą

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!