Rodzaje pokryć dachowych – która opcja jest najkorzystniejsza?
Data publikacji 30 stycznia 2024
Pokrycie dachowe wpływa na estetykę całego budynku. Jest to bowiem wierzchnia warstwa znajdująca się na dachu, która widoczna jest dla wszystkich. Jednak wybierając pokrycie dachowe należy zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale także funkcje i właściwości, aby móc cieszyć się solidnie wykonanym dachem. Który rodzaj pokrycia dachowego będzie tym najbardziej odpowiednim?
Wybór pokrycia dachowego
Decyzja musi zostać podjęta najlepiej na etapie projektowania budynku. Tak, aby w momencie wkroczenia ekipy dekarskiej, mieli oni świadomość tego, jakie materiały muszą być przez nich wykorzystane. Wierzchnia warstwa dachu musi być odporna na działanie warunków atmosferycznych. Wykonuje się ją z różnych materiałów. Mając dylemat odnośnie do tego, które pokrycie dachowe będzie tym najlepszym, zawsze skorzystać można z fachowego doradztwa technicznego. Udzielane jest one przez firmę Dach Serwis, której stronę można znaleźć na https://dachserwis.com/. Jest to ekipa, która już od wielu lat zakłada dachy w Lublinie.
Rodzaje pokryć dachowych
Inwestor budowlany ma do wyboru następujące rodzaje pokryć dachowych:
-
Bitumiczne – wykonywane są z papy lub gontów bitumicznych. Cechują się elastycznością i uniwersalnością. Polecane są w przypadku dachów, które mają wysokie nachylenie. Aczkolwiek, należy mieć na względzie to, że posiadają one słabe właściwości termoizolacyjne.
-
Papa – nie jest ona już tak mocno popularna jak kiedyś. Jest to spowodowane tym, że jej montaż jest mocno utrudniony, a do tego jej parametry techniczne są słabe. Teraz papę stosuje się z reguły pod główne pokrycie dachu.
-
Blachodachówka – z reguły wykonana jest z aluminium i stali. Najczęściej wykorzystywana jest ona na budynkach mieszkalnych. Wiele osób docenia to, że jest to materiał nie tylko łatwy w montażu, ale także taki, który będzie można bez trudu utrzymać w czystości. Do tego blachodachówka jest tania, więc jej zakup tak mocno nie nadwyręży budżetu.
-
Dachówki ceramiczne – nazywane potocznie nowoczesnymi pokryciami dachowymi. Dostępne są nie tylko w różnych kolorach, ale także kształtach. Warto jednak uważać z doborem kształtu, aby mieć pewność, że bez trudu dachówki będzie można ułożyć na górze.
Usługa wykonania pokrycia dachowego
Wydaje się, że są to tylko cztery grupy pokryć dachowych, ale podjęcie ostatecznej decyzji wcale nie jest tak łatwe. To dlatego przydać się może wsparcie techniczne, które pomoże wskazać najlepsze pokrycie dachowe, cechujące się wysoką wytrzymałością i wyjątkową estetyką.
Kolejną kwestią jest koszt związany z usługą wykonania pokrycia dachowego – ile trzeba będzie zapłacić ekipie za to? Cena uzależniona jest od kilku czynników. Wśród nich należy wymienić:
-
wykorzystany materiał i ewentualne trudności, które mogą nastąpić przy jego montażu;
-
koszt samej robocizny;
-
region kraju, gdzie dach będzie montowany.
Chcąc mieć świadomość tego z jakimi kosztami trzeba będzie się zmierzyć, należy poprosić o wykonanie wyceny tej usługi. Wiele firm idzie na rękę swoim klientom i decyduje się na wykonanie wyceny bezpłatnie lub też za minimalnie niskie kwoty.
Pokrycie dachowe a kształt dachu
Często można spotkać się z opinią, że pokrycie dachowe uzależnione jest w części od kształtu dachu. Okazuje się jednak, że zdecydowana większość pokryć dachowych może zostać zastosowana praktycznie wszędzie. Bez względu na to z jakim dachem ma się do czynienia. Należy jednak pamiętać o tym, że im bardziej rozbudowany jest dach, im więcej posiada różnych zgięć, itd., tym cena za współpracę z dekarzami będzie rosnąć. Przy okazji należy przypomnieć, że nie można samodzielnie zaplanować kształtu swojego dachu. Należy zapoznać się z informacjami znajdującymi się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. To tam często określony jest kształt dachów budynków umiejscowionych na poszczególnych działkach.
Pokrycie dachowe to istotna kwestia. Każdy inwestor musi podejść do tego przy pomocy specjalistów, którzy będą w stanie zapewnić im najkorzystniejsze rozwiązania, sprawdzające się przez lata.
Materiał zewnętrzny