awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Pleśń
Budownictwo

Pleśń – jak wpływa na nasze zdrowie?

Fugi w łazience, ramy okien, meble, a w niektórych przypadkach również ściany – to miejsca, w których czasem można zaobserwować obecność charakterystycznych wykwitów, przypominających ciemne plamy. Pojawiają się najczęściej zimą lub wczesną wiosną, gdy mieszkania są rzadziej wietrzone. Pleśń na ścianie wygląda bardzo nieestetycznie, a pozbycie się jej jest bardzo trudne. Czy jednak grzyb na ścianie jest szkodliwy dla zdrowia i konieczne jest usunięcie go z innych powodów niż estetyka?

Pleśń w domu – jak powstaje?

“Pleśń na ścianie” to zbiorcze, potoczne określenie na wiele gatunków grzybów, których zarodniki unoszą się w powietrzu i osiadają na ścianach, meblach, żywności i innych przedmiotach. Ich rozwojowi sprzyja ciepło i wysoka wilgotność. W takiej sytuacji zarodniki mogą rozpocząć kiełkowanie nawet w ciągu kilku godzin; rozwój kolonii grzyba jest w takie sytuacji bardzo szybki.

Każdy przynajmniej raz miał okazję zaobserwować pleśnienie produktów spożywczych, takich jak uszkodzone cytrusy lub przekrojone i pozostawione warzywa. Pleśń może się pojawiać również w kubkach z resztkami napojów. Większość osób ma świadomość szkodliwości pleśni i tego, że dotkniętych nią produktów nie należy spożywać, nawet po usunięciu części z widocznym grzybem. Czy jednak również grzyb na ścianie szkodzi zdrowiu?

Pleśń w domu a zdrowie

Pleśń, która rozwija się na jedzeniu, ścianach lub różnych przedmiotach, produkuje tak zwane mykotoksyny. To związki, które są szkodliwe nie tylko w przypadku ich spożycia. To właśnie one odpowiadają za charakterystyczny zapach pleśni. Unoszą się one w powietrzu i przy każdym oddechu dostają się do dróg oddechowych. Osiadają również na skórze.

Większość mykotoksyn to substancje mutagenne oraz rakotwórcze. Oznacza to, że wpływ pleśni w domu na zdrowie jest bardzo negatywny. Jej obecność może spowodować lekki dyskomfort, problemy skórne, alergie, a nawet objawy zatrucia.

W przypadku grzybów z rodziny Aspergillus, które rozwijają się głównie na drewnie oraz produktach spożywczych, dostające się do płuc zarodniki mogą kolonizować drogi oddechowe. Potrafią rozwijać się w płucach – kolonie ujawniane w badaniach obrazowych mogą wyglądem przypominać nowotwory.

W przypadku wszystkich gatunków pleśni w domu skutkami dla zdrowia mogą być nie tylko alergie, zaostrzenie objawów astmy czy zapalenia zatok. To również takie schorzenia i dolegliwości, jak bóle i zawroty głowy, bóle mięśni i stawów, problemy z oddychaniem, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, problemy z pamięcią i koncentracją oraz ogólne uczucie zmęczenia.

Zdarza się też, że wpływ pleśni na ścianie na zdrowie obejmuje także niewydolność nerek, schorzenia oczu, a nawet problemy z płodnością (u obu płci).

Pleśń w domu – jak pozbyć się problemu?

Szkodliwość pleśni w domu dla zdrowia sprawia, że po jej odkryciu należy natychmiast przystąpić do zwalczania problemu. Niestety, walka z grzybem jest trudna, a zastosowane metody nie zawsze okazują się skuteczne. Należy podkreślić, że zmycie lub “zdarcie” pleśni ze ściany lub mebla nie wystarczy – problem będzie nawracać.

Kluczowe dla usunięcia pleśni i jej wpływu na zdrowie jest ustalenie przyczyny jej pojawienia się. Jeśli jest to zbyt wysoka wilgotność powietrza wynikająca ze słabej izolacji ścian, należy przede wszystkim częściej wietrzyć mieszkanie; warto sobie przy tym pomóc poprzez stosowanie w wywietrznikach mechanicznych wentylatorów, które będą wymuszać cyrkulację powietrza w mieszkaniu.

Należy też pamiętać o unoszących się w powietrzu i osiadających na blatach, krzesłach oraz przedmiotach codziennego użytku zarodnikach pleśni. Sposobem na ich wyeliminowanie jest stosowanie specjalistycznych środków do dezynfekcji powierzchni. Warto je stosować głównie na ramach okien i w miejscach, w których często zbiera się wilgoć. Powierzchnie mebli warto natomiast traktować środkami do dezynfekcji powierzchni takimi jak TECcare Control. Skuteczna dekontaminacja pomieszczeń powinna obejmować także wypranie tkanin takich jak zasłony, firany czy narzuty z użyciem grzybobójczych detergentów.

Opisane czynności są czasochłonne; wiążą się również z poniesieniem wydatków na specjalistyczne preparaty. Jednak sposób, w jaki pleśń w domu wpływa na zdrowie oznacza, że jej dokładna eliminacja jest kluczowa dla zapobiegania poważnym dolegliwościom i chorobom, których skutki mogą być odczuwalne nawet przez wiele lat.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!